Yaşam

Ünlü Antik Felsefeci İzmirli Anaksagoras’ın Elindeki Dünyayı Çaldılar

İzmir’in Urla İlçesi’nde Temmuz ayı başında, ‘Felsefenin atası’ olarak kabul edilen Urla doğumlu Anaksagoras’ın Cumhuriyet Meydanı’nda açılan heykeline saldıranlar, heykelin elinde tuttuğu dünyayı çaldı.

Dünyaca ünlü Yunan filozof Anaksagoras’ın mermer bankta oturur durumda tasvir edilen heykeline saldırı düzenlendi. Temmuz ayı başında heykeli tamamlayan Tülay Çelikel Özler, ‘Gökbilimlerin atası’ olduğu için Anaksagoras’ı elinde dünya tutar şekilde göstermişti. Özler, Anaksagoras’ın elindeki dünyanın çalındığını, heykelin yerinden oynatıldığını, ayaklarının altındaki dolguların parçalandığını belirterek, “Heykeli polyesterden yaptım, maddi bir değeri yok. Bunu yapan ötekileştirmek isteyebilir, kıskançlık yapmış olabilir. Bir anlam veremedim. Dünyanın yenisini 10 günde ancak yapabilirim. Heykel ciddi zarar görmüş tamir de gerekiyor” dedi.

anaksagoras3

ANAKSAGORAS KİMDİR?Yunan doğa filozofu. Urla´da M.Ö 500 yılında doğan Anaksagoras Atina’da bir okul açarak Perikles, Euripides, Arkhealos (bazı yazarlara göre Sokrates), vb. birçok öğrenci yetiştirmiştir. Bazı parçaları günümüze kadar kalan Tabiat Üzerine adlı bir eser yazdı. Anasagoras bu dönemin en büyük doğa bilginidir. Matematikteki bilgileriyle ün salmıştır. Astronomide de buluşları vardır. Ay ışığını, ay ve güneş tutulmalarını doğru olarak açıklamıştır. Anaksagoras M.Ö. 428´de Çanakkale’de ölmüştü.

Sözcü

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...