ARKEOLOJİ & TARİH

Kazakistan’da Yeni Bir Arkeolojik Kazı Alanı Jezdi Şehir

Aktöbe’de kazıbilimciler bronz çağına ait yeni buluntular ortaya çıkarttı. 

2014 yılında Aktöbe’de başlayan arkeolojik kazı araştırmaları hala sürüyor. Jezdi şehri Aktöbe ve Manğıstau sınırında bulunmaktadır. Kentin incelenmesinde Bronz Çağından yeni döneme kadar araştırma yapmak için ilk önce topografik proje yapılmıştır. Bu araştırmalar neticesinde bronz ve orta çağ dönemine ait eşyalar olduğu ortaya çıkartılmıştır. Kazılarda hayvanların kemikleri,kemer yayı ve mühürler bulundu.

Bu sene Aktöbe arkeologları, Marğulan Kazakistan Arkeoloji Enstitüsü ve Rusya’nın Bilim Akademisi Doğu Araştırmaları Enstitüsü ile birlikte çalıştılar. Bölge merkezinden 400 metrelik mesafede yerleşen Jezdi şehir en büyük kazı alanlarından birisini barındırıyor.

 

Jezdi şehri bronz çağından şimdiki zamana kadar insanların sık yerleşim mekanlarından birisi idi. “Bizim için Şalğar ve Bayğan’ın ilçeleri en uzak ve araştırma(kazı) işleri yapılması gereken bölge sayılıyor. Sonraki yıllarda da çalışmalar değişimli olarak yapılacak” diyor.

Aktöbe tarihi-bölgesel çalışmalar müzesinin müdürü Meyram Düysenğali göre “Jezdi şehrinde kazı işleri devam edecek, aynı zamanda yerli genç bilim adamları ile arkeologlar Aktöbe bölgesinde Hun-Sarmat dönemine ait olan yeni kazı alanları için yeni projeler yapıyorlar.

Hun ve Sarmat dönemi araştırmalar için Rusya’nın Orinbor, Çelyabi bölgelerinde yeni araştırmalar başladı. Bilgilere göre Kazakistan’ın batı bölgelerinden Hun-Sarmat dönemine ait olan yeni kurganlar bulunabilir.Uzaydan çekilen özel resim çektirilip, Oyıl ve Kobda ilçelerinde araştırma yapıldı. Oyıl’da Akbulak, Kobda ilçesinde Derbisalı kurganı bulunmaktadır. Hun-sarmat döneminin yada uluslararası büyük göç etme çağının tarihte özel bi yeri vardır. Antik yazarlar hun kabilelerinin temel grupları Batı Kazakistan’da yerleştiğini ortaya çıkardı. ” Bu dönem daha araştırma yapmayı gerektiriyor ” diyor.

Meyram Düysenğali. Sonuçta Hun-Sarmat döneminin topografik incelemeler yapılacak ve video klip hazırlanacaktır. Her yıl gerçekleştirilen “Marğulan okuma” bilimsel pratik konferansı gelecek sene Aktöbe’de gerçekleşme ihtimali vardır.

Kaynak:.inform.kz