TOPLUM Yaşam

Bill Gates yıllar önce uyarmış olabilir!

2019 yılı Aralık ayında Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan virüs can almaya devam ediyor. Çin’de gizemli virüsten kaynaklanan can kaybı 17’ye ulaşmış durumda.

Bill Gates’in 2 Yıl Önce Verdiği Demeç: 30 milyon insan ölebilir.

Cumhuriyet Gazetesinin 30 Nisan 2018 tarihli haberine göre Bill Gates “daha önce bilinmeyen bir virüsün 30 milyon insanın ölümüne sebep olabileceğini” söylemiştir. Bill Gates bunun önümüzdeki 10 yıl içinde gerçekleşebileceğini eklemiştir.

Pandemik Hastalıklar İçin Hazırlanılmalı!

Pandemiler veya pandemik hastalıklar, bir kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel addır. Domuz gribi, kuş gribi ya da influenza pandemik hastalıklara örnek olarak verilebilir.

Bill Gates sıtma, çocuk felci gibi hastalıkların yenildiğini fakat doğada yeni patojenlerin mutlaka ortaya çıkacağını belirtmektedir. Ayrıca bazı küçük grupların laboratuvar ortamında ürettikleri virüsleri biyolojik silah olarak kullanabileceklerini düşünüyor.  Pandemik hastalıklara karşı dünyanın hazır olmadığını vurgulayan Bill Gates, acil olarak bu konuda hazırlıklar yapılması gerektiğini söylemiştir.

Pekin Büyükelçiliği vatandaşları virüs hakkında uyardı

Türkiye Cumhuriyeti Pekin Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, Çin’de meydana gelen gizemli virüs hakkında açıklama yaptı. Büyükelçilik, Çin’e seyahat edecek olan vatandaşları tedbir alması amacıyla uyardı.

Kalabalıktan uzak durma çağrısı yapıldı

Sağlık tedbiri konusunda madde madde açıklama yapan Büyükelçilik, şunlara yer verildi: “Çin’de ikamet eden ve Çin’e seyahat edecek vatandaşlarımızın aşağıdaki mutat sağlık tedbirlerini almaları, bu çerçevede özellikle:

– Kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmaları,

– Açık havada koruyucu maske takmaları,

– Ateş, öksürük ve nefes darlığı belirtileri gösteren hastalarla temastan kaçınmaları,

– Öksürürken ve hapşırırken ağız ve burun kısımlarını kapatmaları ve kullandıkları mendilleri sık sık değiştirmeleri,

– Canlı hayvanların bulunduğu çiftlik ve pazarlardan, kesimhanelerden uzak durmaları,

– Canlı ya da ölü hayvanlarla temastan kaçınmaları,

– Et, balık ve yumurta benzeri hayvansal ve su ürünlerini iyi pişmiş şekilde tüketmeleri,

– Ellerini su ve sabunla sık sık ve özenle yıkamaları,

– Seyahat sırasında yanlarında el temizleme jeli benzeri dezenfektan bulundurmaları,

– Yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi belirtilerin görülmesi halinde acilen bir doktora başvurulması tavsiye edilmektedir.”

Türkiye’de belirtisi görülmedi

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, Türkiye’de şu anda virüs taşıyan bir hasta ya da riske rastlanılmadığını söyledi. Vatandaşların kalabalık ortamlardan uzak durması gerektiğinin de altını çizen Koca, “Hudut ve Sahiller Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzün bu noktada ilk günden itibaren yoğun bir gayreti var. Gelen hastaların ateş, öksürük ve nefes güçlüğü olma durumunda arkadaşların, sağlık ekibinin özellikle denetim yaptığı, riskli bir hastayı da karantina odamıza alıp özel ambulansla belirlenen hastaneye götürülmesi şeklinde bizim şu an bir hazırlığımız var” diye konuştu.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/bilim_teknoloji/966515/bill-gates-6-ay-icinde-milyonlarca-kisi-olebilir-sebebi.html

https://cinhaber.net/guncel/pekin-buyukelciligi-vatandaslari-virus-hakkinda-uyardi-h5063.html

Gizemli Virüs Dünyaya Yayılmaya Devam Ediyor

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...