Dünya Kitap

Cesur Yeni Dünya: Robotlaşan Geleceğimiz ve Pürüzsüz Dünya

İthaki Yayınları

Aldous Huxley tarafından yazılan bu kitap bizi “Ford’dan sonra 632” yılına götüren bir gelecek tahminidir. 1931 yılında kaleme alınmıştır. Kitabın yazarı insanlığı korkunç bir dünya düzeninin beklediğini haber verip insanları ihtar mı ediyor yoksa bu korkunç geleceği tasarlayanların akıl hocası mı bilinmez. En iyisi kitabı okuyup, günümüzdeki durumu ve dünyanın gidişatını kitaptaki tasarılarla karşılaştırmak. Belki de bu kitap komünizm ve SSCB’nin tüm dünyaya hâkim olması halinde dünyanın nasıl bir yer olacağı ya da kapitalist sistemin dünyayı ne kadar kötü bir hale getirebileceği korkusuyla yazılmış olabilir. 

Gelecekte insanlar “Canlı üretme yuvası ve şartlandırma merkezi” denen yerlerde çoğaltılıyor. Yani cinsel birleşme ve doğum yoluyla değil, yumurtadan çoğalır gibi bir üreme söz konusu. Cam tüplerde büyütülen bebekler Alfalar, Betalar, Gamalar, Deltalar ve Epsilonlar olmak üzere 5 kategoriden oluşuyor. Tüm sınırların kalktığı, dinlerin unutulduğu dünyada tek hakim güç DÜNYA DEVLETİ denen teşkilattan oluşuyor. Alfa ve betalar dünya devletinde verilecek görevleri yerine getirmek için eğitiliyorlar ve zeki bebeklerden oluşuyorlar. Gamalar, deltalar, Epsilonlar ise fabrika ve tarlalarda ççalışıyor ve zeka seviyesi düşük olanlar bu gruba giriyor. Şartlandırma merkezlerindeki bebek ve çocuklara uykularında bile ne yapmaları, ne giymeleri, ne yemeleri ve neye inanmaları gerektiği şeyler telkin ediliyor. 
Aşk ve evlilik kesinlikle yasak ve hatta ne oldukları dâhi unutulmuş. İnsanlar ailenin ne demek olduğunu bilmiyor. Aşk, evlilik, annelik, babalık gibi durumlar derin duygulara sebebiyet vereceği için zararlı olarak görülüyor. Çünkü derin duygulara sahip olan insanlar düşünebilirler ya da üzülebilirler. Bu durumda üretimin aksamasına sebep olacağı için asla kabul edilemez bir şeydir. Çocuklara tarih dersi verilmez. “Tarih boş bir şeydir”. Boşa geçmiş bir zamandır ve bu yüzden öğrenmeye gerek yoktur. 
S.O.M.A
Aslolan sadece üretimin asla durmaması, tüketimin devam etmesidir. Dünya devleti bu yüzden kendisine itaat eden insanlar yetiştirmektedir. SOMA adı verilen uyuşturucu ve mutluluk hissi veren ilaçla insanlar uyutulmakta ve sahte bir mutluluk içerisindedirler. Yalnız kalan insanların aykırı şeyler düşünebileceği varsayılıp, yalnız kalanlardan ve az SOMA kullananlardan şüphe ediliyor. Doğal yollarla üreyen, anne ve babadan doğan insanlar elektirkli teller ardında bırakılarak, küçük bir alana hapsedilmiş. Safari turu düzenler gibi bu insanları izlemek için turlar düzenleniyor. 
Cesur Yeni Dünya’nın insanları için bozulan eşyaları onarmak gereksizdir. Eskiyen veya arızalanan eşyalar atılıp yenisini almak gerekir. İnsanlar her zaman rahattır. Düşünmeye zorlanmazlar. Cesur Yeni Dünya’da sadece mutlu olmak vardır. İnsanların duyguları yoktur, Dünya Devleti’ne karşı itaatkârlardır. 
Esas olan üretim ve tüketim döngüsünün devamının sağlanmasıdır!

İdris Kılıçaslan

Gazi Üniversitesi Tarih Öğretmenliği-Lisans
Gazi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türkiye Cumhuriyeti Tarihi-Yüksek Lisans
Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-Doktora

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...