Dünya Evren Yaşam

Uzayda En Uzun Süre Kalma Rekorunu Peggy Whitson Kırdı

  • NASA astronotlarından Pegi Vitsın (Peggy Whitson), 24 Nisan 2017 saat 01:27 sularında yeni bir rekora imza attı. Amerikalı kadın astronot, 534 gün, 2 saat ve yaklaşık 49 dakika ile uzay boşluğunda geçirilen en uzun zaman rekorunu kırdı.

Bu alanda rekor kırmak aslında Vitsın için yabancı bir olay değil. 2008 yılında uzay istasyonunu yöneten ilk kadın olmasıyla tanınan Vitsın, 9 Nisan’da iki kez komuta eden ilk kadın olma seviyesine ulaştı. Mart ayında ise en çok uzay yürüyüşü yapan kadın olma rekorunu ele geçirdi. Şimdi ise 17 Kasım’daki 377 günlük fırlatılma tecrübesinden sonra 24 Nisan 2017 saat 01:27 saati itibariyle astronot Cef Vilyıms (Jeff Williams)’ın Birleşik Devletler’deki 534 gün, 2 saat ve 48 dakikalık rekorunu geçmiş oluyor.

NASA kariyerine 1980’lerde başlayan Vitsın, 2002 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’na ilk gezisini gerçekleştirmişti. Uzaya yapmış olduğu yolculukların arasında ayrıca Vitsın, 2009 yılında astronot büro şefi seçildi ve bu pozisyona gelen ilk kadın olma şerefine ulaşarak 2012 yılına kadar bu mevkide kaldı.

Bu, Vitsın’ın uzay istasyonunda üçüncü uzun süreli kalışı ve Mart ayında görev süresi Eylül’e kadar uzatıldı. Bu da istasyonda yapılan deneyler için değerli astronot süresinin uzaması demek. Dünya’ya geri döndüğünde, uzayda geçirilen 650’den fazla gün ve yerde uzay uçuşlarını destekleme çalışmalarını yaptığı onlarca yıl geçirmiş ilk kadın astronot olarak herkesi kendine hayran bırakmış olacak.

Bilge (Kara) Uzunoğlu

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...