Canlı Bilimi DOĞA & ÇEVRE TEKNOLOJİ UZAY

Rus Bilim İnsanları Uzayda Hücre Yetiştirmek İçin Bir Biyoreaktör Tasarlıyor

Moskova Devlet Tıp Üniversitesi’ndeki bilim insanları, uzay araştırmaları ve mikro yer çekimi koşulları altında çeşitli türlerdeki hücrelerin yetiştirilmesi için kullanılabilecek özel bir biyoreaktör çalışmalarına başladı.  Bu çalışma geçtiğimiz cuma günü Bilim ve Yüksek Eğitim Bakanlığı basın servisi tarafından bildirildi.

Seçenovskiy Üniversitesi’ndeki bilim adamları, çalışmaları uzay araştırmaları ve mikro yer çekimi koşulları altında çeşitli hücre tiplerinin yetiştirilmesi için kullanılabilecek özel bir biyoreaktörün farklı koşullarında test ediyorlar. Bu deneylerin hedefi; astronotların veya gelecekteki kolonilerin sakinlerinin kırılan kemiklerinin iyileştirilmesinde, yanık tedavilerinde veya yaralanmalarda kullanılması hedefleniyor. Bunun için ağırlıksız kemik iliği kök hücrelerinin büyümesinin bir yolunu bulmak gerekir.

İnsanların uzun süre  boyunca ilerleyen zamanlarda uzay araştırmaları için Dünya’dan uzak olması gerekecek. Bunun için önümüzdeki birçok sorunu çözmemiz gerekir: güvenilir taşıma tasarımı, insan yaşamı için gerekli tüm kaynakları (gıda, su, oksijen, elektrik) üretmenin bir yolunu bulmak, Dünya’dan yardım almadan herhangi bir durumla nasıl başa çıkılabileceğini öğrenmek,  tıbbi bakım vs. gibi. Tıbbi sorunu çözmek için, Seçenov Üniversitesi’ndeki bilim insanları bir biyoreaktör kullanmayı önerdiler.

Bu konuda Seçenovskiy Üniversitesi’ndeki Aleksey Lundup;  “Uzay uçuşu faktörlerinin, farklı ökaryotik hücrelerin kültürlerinin hayatta kalması üzerindeki etkisini incelemeyi planlıyoruz: ilk önce, en basit hücreleri yetiştirme koşullarını değerlendireceğiz daha sonra en karmaşık insan hücrelerinin çeşitli birleşimlerine geçeceğiz” şeklinde açıklamada bulundu.

Bilim adamlarının belirttiği gibi biyoreaktör,  hücreleri negatif uzay uçuş koşullarının etkilerinden korumalı, hücrelerin hayatta kalması için gerekli koşulları sağlamalı ve onlara ihtiyaç duydukları besini vermelidir. İçindeki hücreler, içinden bir besin sıvısı akışının geçtiği üç boyutlu bir yapıdadır. Projenin sonraki aşamalarında, biyoreaktörün çalışmalarını Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) hücrelerle test etmek planlanmaktadır.

Raporda belirtildiğine göre benzer bir çalışma ABD’de de gerçekleştiriliyor. Ancak Amerikalı bilim insanları sinir sistemindeki hücreler üzerine yoğunlaşırken, Rus bilim insanları kemik iliği kök hücreleri yetiştirme üzerine çalışıyorlar.

Kaynak