Arkeoloji

Dünyanın En Eski Oyuncağı Hakasya’da bulundu

4.500 yaşındaki bu buluntular dünyadaki en eski oyuncak koleksiyonu olarak kabul ediliyor. Bu eski oyuncak ve mitolojik (efsanevi) hayvan bronz çağı, Okunev kültüründeki çocuk ile birlikte gömülmüş diye haber veriyor. Oyuncak hayvanın başı çatal boynuzdan yada boynuzdan yapılmış.

Bu tarih öncesi, nadir buluntu Hakasya Cumhuriyeti, Güney Sibirya’nın Itkol II mezarlığından bulundu. Yüz özellikleri özenle hazırlanan bu oyuncak sabuntaşından- çoğunlukla talktan yapılan yumuşak taştan yapılmış diyor St Petersburg’daki Mazleme Kültürü Tarihi Enstitüsü arkeologu Dr. Andrey Polyakov. Oyuncağın başı yaklaşık 5 santimetre oluyor.

Uzmanlar oyuncak hayvanın yüzünü belli bir hayvana benzetemediği için mitolojik bir hayvan sanıyorlar. İki oyuncağın da bedenleri organik materyalden yapılmış ve iyi korunamamış. Oyuncaklar seçkinler mezarlığından değil ‘ortak çocuk’ mezarlığından bulunduğunu söylüyor Dr. Polyakov.

Bir balıkçı tarafından Sibirya’da bir nehirden çıkarılmış kötü ruhları uzaklaştırmak için kullanılan Pagan heykelcik veya çocuk oyuncağıydı. Okunev kültürünü yerli Amerika’lılarla bağlı görüyorlar ve aynı zamanda bu tür oyuncakların bu bölgelerde bulunması ilk kez değildi. Gerçi en son bulundular şaşırtıcı bir koleksiyondu.

Badem gözlü, dolu dudak, kocaman ağızlı ve yırtıcı yüz ifadeli bir oyuncaktı. Arka tarafında ‘dalga gibi kıvrımlı saçları var. Örgü altında ise balık ölçeğine benzeyen çizgiler var.’

İnsan, kuş, geyik ve domuz yüzlü sekiz karmaşık oyma heykeller eski bebeğin göğüsünde yatıyordu. Her birinin uzunluğu 8 santimetre idi. Bu keşif kuzey batı Itku gölünde yapıldı.

 

Kaynak: The Siberian Times