DÜŞÜNCE

Gorgon Dergisi 7. Sayısı Çıktı

Gorgon Dergisi, 7. Sayısı ile yeniden sizlerle.

Bu sayıda, birbirinden değerli yedi yazıyla karşınızdayız.

Türkiye’de ve Dünya’da Bizans Tarihi alanında hatırı sayılır bir üne sahip olan Radi Dikici, bu sayıda da kendine has üslubuyla “İstanbul Surları – Theodosian Walls” yazısıyla dergimize konuk oldu.

40’lı yıllardan beri gündemden hiç düşmeyen ve bugün bile merakımızı cezbeden UFO fenomenine ve bunun dünya politikasındaki önemine ve henüz uzay semalarındayken uzayın sonsuz boşluğundaki yaşamlarını takip ettiğimiz astronotların beslenmelerine değindik.

Geçen sayımızda sosyal medya özelinde ufak bir giriş yaptığımız nefret söyleminin kodlama cetvelini ve Franz Kafka’nın bugün bile bizim için bitmeyen Dava’sına felsefi açıdan yer verdiğimiz incelemesini bu sayıda sizlerle buluşturduk. Devam eden kültür bölümümüzde ise “Canavarın Çağrısı” filminin sosyo-psikolojik incelemesine değindik.

Son olarak, sosyoloji biliminin kurucularından değerli sosyolog Emile Durkheim’ın önemli eserlerinden “Eğitim ve Sosyoloji”nin bir bölümü olan “Eğitimin Doğası ve Rolü”nü Fransızca aslından sizler için çevirdik.

Kurulduğu günden bu yana kültür, tarih ve araştırma başlıklarındaki güvenilir, kaliteli ve özgün içeriğimizi, gerek internet sitemizdeki paylaşımlarımız gerekse çıkarmış olduğumuz e-dergilerle günden güne geliştirmeye devam ediyoruz. Bu minvalde yeni süprizlerimiz çok yakında sizlerle olacak.

Ekibimizin değerli üyeleri (Gorgiler) bu sayı süresince bizi “biz” yapmaya ve anlamlı kılmaya devam etti. Yazarlarımıza, çevirmenlerimize, teknik ekibimize ve siz sevgili okuyucularımıza can-ı gönülden teşekkür ediyoruz.

Sizsizolun, gorgon olun, gorgon kalın!

Kalabalıklarda kaybolmayın!

www.gorgondergisi.org

Facebook

Twitter

Instagram

Gorgon Dergisi Ekibi