Bilgisayar Duyurular

Türkiye Açık Kaynak Platformu Çevrim içi Pardus Yarışması

Türkiye Açık Kaynak Platformu, ülkemizde açık kaynak kodlu yazılımları desteklemek, yazılımcı sayısını ve niteliklerini artırmak amacıyla kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır. Bu bağlamda, Bilişim Vadisi’nde 30 Kasım 2019 tarihinde Türkçe Doğal Dil İşleme ile ilgili ilk 24 saatlik hackathon gerçekleştirilmiştir. Açıkhack adlı hackathona 180 kişi başvurmuş, 120 kişi katılım sağlamış, 28 demo proje oluşturulmuştur. 1 Temmuz 2020 tarihinde ise yaklaşık 1 ay süren Türkçe Doğal Dil İşleme ile ilgili online yarışma programına 213 kişi katılım sağlamış, 47 demo proje oluşturulmuştur.

 

Türkiye Açık Kaynak Platformu, Covid 19 süresince de faaliyetlerine devam etmiştir. Acikseminer.com üzerinden Türkçe Doğal Dil İşleme, PARDUS, PostgreSQL, Yapay Zeka gibi konularda teknik eğitimler düzenlenmiş, ilgili eğitimlere katılım en az 380.000 kişi seviyelerinde gerçekleşmiştir.

 

Platform, 24 Mart 2021 tarihinde başlayacak olup yaklaşık 5 gün eğitim ve 5 gün yarışma sürecek bir Online Çevrim içi PARDUS yarışması düzenlemektedir. Yarışma süresince katılımcıların başvuru, mentörlük ve proje takip süreçleri online ortamda gerçekleştirilecektir.

 

Aşağıda sizlere sunulan Başvuru Formu’nu doldurduğunu taktirde yarışma için başvurunuz alınmış olacaktır.

 

Yarışmada geliştirilecek tüm projelerin kod.pardus.org.tr hesabı üzerinden paylaşılması gerekmektedir. Bu bağlamda, formu doldurmanız ve yarışmaya katılım sağlamanız, yarışma için geliştirecek olduğunuz projenizi açık kaynak ekosistemi ile paylaşmayı kabul ettiğiniz anlamına gelmektedir.

 

Çevrim içi PARDUS Yarışması programına 18 yaş üzeri herkes başvuru yapabilir. Katılımlar bireysel ya da takım haline gerçekleştirilebilir. Takım haline yarışacak ekiplerin her birinin ayrı ayrı başvuru yapması ve takım isimlerini doğru olarak forma yazmaları önem arz etmektedir.

 

Program detayları için https://www.acikhack.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kadir Celep

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...