Kitap

Azerbaycan Türkologiya Akademik Dergi’sinin 2020 yılı 1. sayısı yayımlandı

“Türkologiya” dergisi 1970 yılında SSCB Bilimler Akademisi ve Azerabycan SSCB Bilimler Akademisi’nin ortak yayını olarak “Sovyetskaya Tyurkologiya” adı altında yayımlanmaya başladı. 1992 yılına kadar “Sovyetskaya Tyurkologiya”dergisi olarak devam ederken 1993’ten bugüne “Türkologiya” adı altında devam etmektedir.
Dergi 1970-1987 yılları arasında Prof. Dr. Mammadaga Şiraliyev, 1987-1992 yılları arasında Prof. Dr. Ethem Tenişev, 1992-2014 yılları arasında Prof. Dr. Agamusa Ahundov, 2014-2016 yıllarında Prof. Dr. Tevfik Hacıyev editörlük yaptı. Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Yüksek Kurumu`nun 17 Şubat 2016 tarihli kararıyla Prof.Dr. Kamal Abdullayev derginin editörü, Doç. Dr. Elçin İbrahimov ise derginin yazı işleri müdürlüğü görevine getirildi.
Dergi bugün sadece dilbilimiyle ilgili değil, edebiyat, tarih, felsefe, mitoloji, yazılı anıtlar, kültür ve sanat ile Türkoloji gibi konularda makaleler yayınlamaya başlamıştır.
Azerbaycan Türkçesi , Türkiye Türkçesi Rusça ve İngilizce makaleler yayımlayan dergi, Türkolojinin tarihini ve güncel sorunlarını, Türk halklarının zenginliğini ve Türkolojinin güncel sorunlarını vurgulamayı amaçlamaktadır. Türkologiya dergisi yılda dört sayı (Mart, Haziran, Eylül, Aralık) olarak yayımlanmaktadır.
Düzenlenen makaleler, derginin gerekliliklerine uygunluğu incelendikten sonra geri bildirim için ilgili alan uzmanlarına gönderilir. Dünya Türkolojisinde prestijli bir bilimsel dergi haline gelen “Türkologiya” dergisi, EBSCO, MLA, SAJI, SIS, TEI, SOBIAD, COSMOS uluslararası indeksleme sistemleri veritabanına girmiştir.

 

Saffet Alp Yılmaz

Doktora Öğrencisi, Azerbaycan İlimler Akademisi, Baku / Azerbaycan. saffetalp@gmail.com

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...