TEKNOLOJİ

Çin’de Üçüncü Dünya İnternet Kurultayı

16 Kasım 2016, 10:30’da (UTC+5) Üçüncü Dünya İnternet Kurultayı Çin’in Cıciang eyaleti Vucın şehrinde (Zhejiang-Wuzhen) düzenlenen resmi açılış oturumu ile başladı. Çin Halk Cumhuriyeti Genel Sekreteri Şi Cinping’in görüntülü konuşma yoluyla İnternet hakkındaki görüşlerini açıklayarak İnternetin insanlar üzerindeki etkilerine, siber saldırı ve suçlarına ve Çin’in uluslararası İnternet politikasına vurgu yaptı. Bunun yanı sıra Çin’in gelecek beş yılda siber güvenlik sistemlerini tamamlayacağını ve bu şekilde İnternet ile sanayinin bir arada yürüyeceği İnternet sistemini de devreye sokacaklarını belirtti.şi-cinpingDaha önceki toplantılarda Şi Cinping; Çin’de yurtdışı menşeili bir çok internet sitesinin engelleri ve yine yurtdışı menşeili internet sitelerine erişim hızının yavaşlatıldığı politikasına istinaden, yabancı internet şirketlerinin yalnızca Çin Halk Cumhuriyeti anayasası ve kanunlarına uygun olduğu sürece Çin’de hizmetini gerçekleştirebileceğini ve bu hizmetlerin Çin’de faaliyet yürütmesinden memnun kalacağını; Çin’de 700 milyona yakın İnternet kullanıcısının olduğunu ve köyler gibi en küçük yerleşim yerlerine İnternetin ulaşmasını ve ekonomik güçlerinin zayıf olan insanların da İnternetin nimetlerinden yararlanmasının gerekliliğinden bahsetmişti.

Kurultayın açılış oturumuna Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ve Kazakistan Başbakanı Kerim Masimov dahil bazı liderler ve 50 civarında bakan katıldı. 

Beş gün sürecek Üçüncü Dünya İnternet Kurultayı’nda düzenlenecek expo ile teknolojik ve internet ürünleri sergilenecek olup yine bu konularda seminerler verilecektir.

*Alibaba şirketine evsahipliği de yapan Cıjiang eyaleti Çin internet endüstrisinde ön planda bulunmaktadır.
**Vucin şehri kadim muhteşem su kanalları ile bilinir. Bu kanallardan esinlenerek İnternet bağlantısı düşünülmüş ve bundan dolayı İnternet Kurultayı’na bu şehir evsahipliği görevini üstlenmiştir.

Çin'de En Çok Kullanılan 10 Uygulama

Berkcan Yalçın

Ankara Üniversitesi Sinoloji ABD. (Çinîyat) mezunu. Bilimdili.com çevirmen ve yazarı. Şu anki ikamet yeri Pekin, ÇHC.

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...