Kitap

‘İngiliz Gizli Belgelerinde Enver Paşa’ Kitabı Çıktı

Dr. Kenan Aksu’nun yayına hazırladığı ‘İngiliz Gizli Belgelerinde Enver Paşa’ kitabı, raflardaki yerini aldı. Matbuat Yayınları’ndan çıkan kitapta, Ener Paşa’yla ilgili İngiliz arşivlerinde yer alan bilgiler yer alıyor.

Kitabın arka kapağında, “Kitabın sonuna eklenen, İngiliz arşivlerindeki orijinal yazışmalardan da acıkça görüleceği üzere Enver Paşa’ya en yakın isimler, şeyhülislam, maliye bakanı ve hatta doğruluğu ispatlanmamış bir takım belgelerde ima edildiği gibi Talat Paşa bile İngiliz teşkilatçıları ile ortak çalışmaya ve Enver Paşa’yı devirmeye hazırdı. İngiliz ajanları ve diğer Türk düşmanları, onu yok etmek için türlü komplolar düzenlemiş, içerideki hainlerden gördükleri destekle suikast dahi tertip etmişlerdi. 

Bu eserimiz, hayalleri uğruna canını feda eden Enver Paşa’nın makus talihini gözler önüne sermek için tarihi gerçeklere sadık kalınarak, İngiliz kaynaklarından ve özellikle arşivlerinden yararlanılarak, kronolojik bir biçimde ve sade bir dille yazılmıştır.” ifadeleri kullanıldı. 

174 sayfalık kitabın editörlüğünü, Yusuf Yılmaz Araç ve Yasin Cemal Galata yaptı. 

İNGİLİZ GİZLİ BELGELERİNDE ENVER PAŞA