Evren Fizik

Yerçekimsel Dalgalar Yeniden Gözlemlendi

LIGO Scientific Colloboration ve VIRGO Colloboration kurumlarında çalışan bilim insanları, birbirlerine karışan kara deliklerden yerçekimsel dalgalar tespit ettiklerini basın açıklamasında duyurdular.

 

Dünyamızdan 1.7 milyon ışık yılı uzak olan bu kara deliklerden biri, Güneş’ten 30 kat, diğeri ise 20 kat daha büyük. Bu buluş Physical Review Letters gazetesinde yayımlandı.

Birbiriyle çalışan bu iki kurumdan önemli bir açıklama daha geldi: “2018 baharında sizleri yeni gözlemler bekliyor.

Üçlü dedektörün kullanımı, astronomların gökyüzündeki dalgaların yerini tespit etmelerine yardımcı oldu. Fakat ışık saçmadıkları için, teleskopla görülemiyordu.

Birleşim 14 ağustosta gözlemlendi, ve ilk defa üç yerçekimi dalgası gözlemleyicisi olaya aynı anda tanıklık etmiş oldu.

Önceki üç adet yerçekimi dalgası gözlemi, biri Washington, diğeri Lousiana’da bulunan LIGO dedektörleriyle gözlemlenmişti. Şimdi VIRGO dedektörü de sinyaller almaya başladı ve 1 Ağustos’ta diğer iki dedektörün arasına katıldı, tam da olayın gerçekleşmesine 13 gün kalmışken.

NSF yöneticisi France Côrdova: “Bir buçuk yıldan daha az bir süre önce NSF, Lazer Yerçekimi Dalgası Gözlemcisi’nin ilk yerçekimi dalgası keşfini, bir milyon ışık yılı uzakta olan bir galaksinin içerisindeki iki kara deliğin birleşimiyle yaptığını belirtti.” dedi. “Bugün, iki kurumun partnerliğinde yapılan bu keşfi duyurmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu, gelişmekte olan uluslararası bilim çabasının, evrenimizin sır perdesini bir nebze de olsa aralayabilmesini sağlamış, heyecan verici bir dönüm noktası.

Nobel Fizik Ödülü Yerçekimi Dalgalarının Gözlemine Verildi

İçerikler

Emre Kabadayı

Trakya Üniversitesi - Mütercim Tercümanlık (İngilizce)

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...