Yapay Zeka

Google’dan Yapay Zekâ Kullanan Çizim Aracı: AutoDraw

Siz çizin, AutoDraw tahmin etsin.

Google, herkesin kolay bir şekilde çizim yaparak resim oluşturmasına yardımcı olmak amacıyla yapay zekâ altyapısını kullanan bir araç geliştirdi. Adı: AutoDraw (autodraw.com)

Araç; boş bir alana sizin yapmış olduğunuz çizimlerden yola çıkarak yapay zeka altyapısı ile tahminlerde bulunuyor. Çizim esnasında istediğiniz zaman bu tahminlerden doğru olana veya istediğinize tıklayarak çiziminizi seçtiğiniz resme dönüştürebiliyorsunuz. Kullanımı hem kolay hem de eğlenceli.

Öğretmenlerimiz ve çocuğu olan aileler için faydalı bir araç diye düşünüyorum. Benim gibi çizim yapmayı beceremeyenler için ise birebir. Anlamsız, bir şeye benzemeyen dalgalı çizimlerinizin aslında bir anlamı olduğunu, bir şeye benzediğini fark ediyorsunuz.

Okulöncesi ve ilkokul öğrencileri için eğlence ve öğrenme amaçlı etkinlikler geliştirilebilir, sınıf ortamında çeşitli oyunlar oynanabilir. Örneğin; siz veya öğrencilerinizden biri resim çizmeye çalışsın, diğer öğrenciler ve Google’ın yapay zekâ aracı AutoDraw tahminde bulunsun. Bakalım öğrencilerin tahmini mi tutacak yoksa AutoDraw’ın mı?

Yabancı dil öğretiminde özellikle başlangıç seviyesinde kelime öğretiminde ve öğrenilen kelimelere yönelik oyunlaştırma çalışmalarında etkin bir şekilde kullanılabilecek bir araç. Kesinlikle tavsiye ederim. Dersinizin son 5-10 dakikasını buna ayırın. Öğrencileriniz hem eğlensin hem de öğrensin.

Özelliklerinden Bazıları

  • Çizimlerinizi yorumlamak için yapay zekâ kullanır ve bunları daha profesyonel resimlerle değiştirmenize izin verir.
  • Masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, telefonlar ve tabletler dâhil tüm cihazlarda çalışır.
  • Kullanımı kolay ve eğlencelidir.
  • Serbest çizim, şekil ekleme, metin ekleme, renklendirme, öğeleri yeniden boyutlandırma ve döndürme gibi temel çizim araçlarına sahiptir.
  • Çiziminizi paylaşabilir, yazdırabilir, kaydedebilirsiniz.
  • En önemlisi; ücretsizdir. Yani Bedava!

AutoDraw nasıl kullanılır?

AutoDraw sitesini açın: http://autodraw.com

Başlamak için Çizim Başlat (Start Drawing) butonuna tıklayın.

Karşınıza boş bir sayfa gelecek. Bu sayfaya istediğinizi çizin.

Siz çizim yaptıkça araç, onlarca tahminde bulunacak. Siz bu tahminlerden istediğinize tıklayın ya da çiziminize devam edin.

Hepsi bu kadar.

 

Aşağıdaki örneklerde solda elle çizilenler, sağdakiler ise AutoDraw’ın tahminlerinden bazıları…

 

Kaynak