UZAY

Hubble Teleskopu Satürn’de Yaz Mevsimini Görüntüledi

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu , Satürn’de yaz mevsimini gösteren muhteşem bir fotoğrafı çekti .

23 Temmuz 2020, perşembe günü NASA’dan yapılan açıklamaya göre Hubble, dev gezegenin Dünya’dan 839 milyon mil olduğu 4 Temmuz’da görüntüyü yakaladı.

Satürn’ün Dünya’ya doğru eğilen kuzey yarım küresinde yaz mevsiminin nasıl olduğunu ve bölgede hafif kırmızımsı bir pus olduğu görülebilir.

Bilim adamları bunun, dolaşımını veya atmosferin buz içeriğini etkileyebilecek derecede artan güneş ışığından dolayı ısının artması sonucu olabileceğini söylüyorlar.

Satürn’ün güney kutbunda, gezegenin kış atmosferindeki değişikliklerden kaynaklanan mavi bir ton görülüyor.

Resimde Satürn’ün iki uydusunu da görülebiliyor: sağdaki Mimas ve altta Enceladus.

Görüntü, Satürn ve Jüpiter gibi gaz devi gezegenlerde atmosfer dinamikleri ve evrim anlayışımızı geliştirmeyi amaçlayan Outer Planets Atmospheres Legacy (OPAL) adlı bir projenin parçası.

OPAL bilim adamları, bu fotoğrafta çeşitli küçük atmosfer fırtınaları ile Satürn’deki hava durumu desenlerini ve fırtınalarını araştırıyorlar.

Resim ayrıca belirli bantların renginin her yıl nasıl biraz değiştiğini gösterecek kadar keskin. Satürn, atmosferin çoğunlukla amonyak, metan, su buharı ve hidrokarbon izleri olan hidrojen ve helyum olması nedeniyle büyük ölçüde sarı-kahverengidir.

Satürn’ün ünlü halkalarının inanılmaz detaylarda da görebilirsiniz.

Halkalar çoğunlukla buz parçalarından oluşurlar, ancak kimse nasıl ve ne zaman oluştuğunu şimdilik tespit edememiştir

Nisan ayında, Hubble 30.yaşını kutladı, bu süre zarfında çektiği görüntülerle heyecan verici keşiflere katkıda bulundu. Sadece 15 yıl dayanacak şekilde tasarlanmış bir teleskop için hiç fena değil.

Hubble, dünyadaki gök bilimcilerin kara delikler, gizemli karanlık enerji, uzak galaksiler ve galaktik birleşmeler üzerinde çalışmasını sağladı.


Kaynak: CNN

Haber Gözcüsü

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...