Yapay Zeka

Yapay Zeka Justin, Mars’taki İlk Evleri İnşa Edecek

DLR Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt e. V. Institut für Robotik und Mechatronik

Uygarlığımızı Mars’a taşımaya hazır olduğumuzda, bunu tek başımıza yapamayacağız. Bunu başarabilmek için devasa bir bilgi birikimine sahip, basınca ve ekstrem koşullara dayanıklı bir uzmana ihtiyaç duyacağız. Neyse ki bütün bu özelliklere sahip biri artık var: Justin.

Justin, Mars’ta insanlara uygun bir yaşam alanı oluşturması için Alman uzay ajansı DLR tarafından geliştirilen bir insansı robot. Bilim insanları 10 yıldır Justin’in fiziksel yeteneklerini mükemmel hale getirebilmek için uğraşıyorlardı. Bu çalışmalar sayesinde Justin; alet kullanma, fotoğraf çekme ve yükleme, uçan objeleri yakalama ya da engelleri yönetme gibi yeteneklere sahip oldu. Şimdi ise yeni yapay zekâ başarıları sayesinde, kendi kendine düşünebiliyor.

Neredeyse bütün hareketleri önceden programlanan diğer robotların aksine, Justin programlanmamış olan kompleks görevleri bile otonom olarak gerçekleştirebiliyor.

Nesne tanıma yazılımı ve bilgisayarlı görme (computer vision), Justin’in çevreyi tarama, makinelerin temizlenmesi ve bakımı, teçhizatın muayene edilmesi, nesnelerin taşınması gibi işleri yapabilmesine olanak tanıyor.

Kaynak: Wired – inovasyon101