DÜŞÜNCE Yapay Zeka

Derin Öğrenme, Makine Öğrenmesi ve Yapay Zeka Arasındaki Fark Nedir?

Geçtiğimiz birkaç yılda, “derin öğrenme” terimi, Yapay Zeka (AI), Büyük Veri ve Analizleri hakkında yapılan konuşmalarda, iş dünyasının dilinde yer etti. Ve iyi bir nedenden de ötürü, birçok endüstride devrim yaratan özerk, kendi kendini eğiten sistemler geliştirmek konusunda büyük umut vaat eden bir Yapay Zeka yaklaşımı ortaya koydu.

Derin Öğrenme, ses ve görüntü tanıma algoritmaları için Google tarafından, daha sonra ne izlemek veya satın almak istediğinize karar vermek için Netflix ve Amazon gibi platformlar tarafından ve geleceği tahmin etmek için de MIT araştırmacıları tarafından kullanılıyor.

Bu araçları satmak için her geçen gün giderek daha büyüyen endüstri ve iş dünyası, tüm bunların ne kadar devrimci olduğu hakkında da konuşmaya her zaman isteklidir.

Ama bu tam olarak nedir? Ve yeni bir etiket altında bize “eski moda” Yapay Zekayı zorlamak için mi kullanılıyor?

Son yazımda Yapay Zeka (AI) ile Makine Öğrenmesi (ML) arasındaki farkı yazmıştım. Makine Öğrenmesi, çoğu zaman Yapay Zeka’nın bir alt disiplini olarak tanımlanırken, günümüzde sanayinin ve toplumun değişimini yönlendirmek için kullanabileceği araçlar sağlama konusunda en büyük söz sahibi Yapay Zeka alanıdır.

Buna karşılık, Derin Öğrenme’yi de teknolojinin en ileri noktası olarak düşünmek en güzeli olacaktır. Makine Öğrenmesi, Yapay Zeka’nın temel fikirlerinden bazılarını alır ve kendi kendine karar verme mekanizmasını taklit etmek için tasarlanan sinir ağlarıyla gerçek dünyadaki problemleri çözmeye odaklanır.

……………

 

Yazının kaynağı ve devamı knowhub.dev sitesinde olup aşağıdaki linkten tamamını okuyabilirsiniz..

Yazının  devamı için tıklayın..