Yaşam

8 Yaşındaki Sahalı Albino Yerli Kızı Eşsiz Güzelliğiyle Görenleri Şaşırtıyor

8 yaşındaki Sahalı ( Yakutistan )  Albino yerli kızı mükemmel güzelliğiyle görenleri şaşırtıyor. Müthiş solgun sarı saçları ve ten rengiyle Sibirya’da “Kar Beyazlığı” adını alan Nariyana Yakutistan,Sibir’de yaşıyor. Ailesindeki ilk beyaz saçlı ve albino kızdır.

Fotoğrafçı Vadim Rufor “Hayatımda gördüğüm güzel kız ” diyor. Sahalı kız Nariyana’ya birçok  ajans’dan teklif gelmesine rağmen annesinin henüz model olarak kariyerine devam etmesini istemiyor.

Annesi birçok model ve reklam ajanslarından teklif aldığı ama henüz onun çalışmasını istemediğini belirtti. Büyüdüğünde ne olmak istediğine kendisi karar verecek. Zaten Niryana’ya  sorduğumda o model olmak istiyorum diye cevap veriyor. Ama bu sadece şimdilik hayalindeki meslek. Kameranın onu sevmesine rağmen o da boş zamanlarında dans etmeyi ve çizmeyi seven sıradan bir kızdır.

Yakut halkı Doğu Sibirya bölgesinde çoğunlukla Saha/Yakutistan Özerk Cumhuriyeti’nde yaşayan Türk kökenli yerli halkdır. Yakutların  800-1000 yıl önce Güney Sibirya’dan gelen Türklerden geldiklerini söylüyorlar.  Ruslar Yakutlarla ilk karşılaşmaları 17. yüzyılda denk düşmektedir. (Yakuts kalesi ilk olarak Rus Kazakları tarafından 1632 yılında bulundu.  Ancak rus yerleşimcileri 18.yüzyılın sonlarına kadar Saha Yakutya Cumhuriyeti bölgelerine taşınmadılar.)

Kaynak: whitewolfpack.com8

Saffet Alp Yılmaz

Doktora Öğrencisi, Azerbaycan İlimler Akademisi, Baku / Azerbaycan. saffetalp@gmail.com

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...