Yaşam

96 Yaşındaki Mediha Erdener Maske Üretimine Başladı

Mersin Mezitli Belediyesi’nin 96 yaşındaki gönüllüsü Mediha Erdener ile 65 yaşındaki kızı ilk etapta 500 maske ürettiler…

Mediha Erdener bir Cumhuriyet kadını… Cumhuriyet devrimlerinin yapıldığı yıllarda, Atatürk’ün yanında yer almış ve devrimlere sahip çıkmış bir aile geleneğinden geliyor. Erdener, hiçbir şey yapmadan durmak içime sinmiyor diyerek, Mersin Mezitli Belediyesi’nin gönüllü çalışanları arasına katıldı. Yaptığı açıklamada şöyle diyor:

“Ne zaman devletimizin ve halkımızın ihtiyacı olsa her zaman kollarımızı sıvıyoruz. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, ilk şapka devrimi yaptığında ailemiz o dönem şapka dikerek destek vermişti. Yıllarca evimizde bu konuşuldu. Şimdi yine halkımızın dayanışmaya ve birliğe ihtiyacı var. Bizim de elimizden dikmek geliyor onu yapıyoruz.

Bu tür hastalıkları filan görünce dayanamıyorum. Çok iş yapmak istiyorum ama yaşımdan dolayı yerimden kalkamıyorum ki bir şey yapayım. Bugün kızım Asiye’nin diktiği maskelerde benim de bir katkım olsun diye onun lastiklerini ve ipliklerini kesiyorum. Elimden bu geliyor. İnsanlar bu ülke için çalışsınlar, bu vatanı hep birlikte kurtarsınlar. Evde durup, boş işlerle uğraşmasınlar. Şurada ufak bir katkım olmasına rağmen mutlu oluyorum. Bunları yaptığım zaman duygulanıyorum.”


İlk etapta yaklaşık 500 maske üreten anne kız, malzeme geldikçe de üretimlerini sürdüreceklerini belirttiler. Mediha Erdener’in kızı Asiye Erdener Gürses: “Ülkemiz kadınları Kurtuluş Savaşı’nda da büyük mücadele vermişler. Bizim şu an yapmaya çalıştığımız onların binde biri olamaz ama bir dayanışma örneğidir. Belediye Başkanımız iyi çalışıyor. Biz de ucundan tutabilir miyiz diye, üstümüze düşen neyse yapmaya çalışıyoruz. Şimdi işte maske yapmaya başladık. Hep berabersek biz bir şeyler yapabiliriz. Her şeyi belediyelerden, ülkeyi yönetenlerden beklemenin yanlış olduğunu artık çok iyi biliyoruz” şeklinde konuştu.


Sergen Çirkin

Arkeolog
İletişim / Mail adresi
srgncrkn@gmail.com
https://twitter.com/CirkinSergen
Kitapları
Güney Sibirya Arkeolojisi ve Şamanizm - YKY 2019
Kökler: Yay Çeken Kavimlerin Şafağı - Ötüken Neşriyat 2021

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...