Tarih Yaşam

Orta Çağ’ın En Tuhaf 10 Ölüm Vakası

10) I. Richard, 1199

Ölüm sebebi: Elinde kızartma tavası tutan bir çocuk tarafından öldürülme

Richard İngiltere’yi 1199 yılında 3. Haçlı Seferinden ve Cermen İmparatorluğu tarafından esir alınması dolayısıyla kendisine ödenen yüksek meblağlı fidyeden ötürü batırmıştı. Üstelik Richard Fransa’ya karşı yürüttüğü savaş kampanyası için yüklü bir miktar paraya ihtiyacı olduğunu ve bu parayı sadece vergi toplayarak elde edemeyeceğini düşündü. Richard para aradığı bu dönemde Fransa’da Chalus Cabrol Kalesi’nde, söylentiye göre altınlar içinde öldü. Kale kuşatması sırasında elinde kızartma tavası olduğu halde bir çocuk yaylı bir tüfek ele geçirdi ve at üstündeki savaşçı kalabalığına ateş etti. Oku savaşçılardan birinin omzuna isabet etti, bu savaşçı Richard’dı. Richard yarası kangrene dönüştüğü için öldü. Gerçi Richard ölüm döşeğinde canına kasteden bu fakirlikten mustarip küçük çocuğu 100 şilin ile ödüllendirdi. Fakat sonra Richard’ın gözü yaşlı annesi Eleanor, meydanda astırmadan önce çocuğun derisini yüzdürmeden edemedi.

9) Aragon Kralı Martin, 1410

Ölüm Sebebi: Yutma güçlüğü ve kontrol edilemeyen gülme krizi.

Barselona kontu ve Aragon Kralı Martin, 1410’daki bir ziyafet sırasında oldukça tuhaf bir şekilde öldü. Martin’in yanında oturan ve ölüme şahit olan kişiler onun yakın zamanda şikayetçi olduğu hazımsızlık kaynaklı yutkunma güçlüğü ve gülme krizinden dolayı öldüğünü ifade ettiler. Bu iki sebepten ötürü yemek masasından kalkamadı ve yere düştü. Onu kurtarmak için gösterilen çaba nafileydi. Çağdaşları Martin’i bu kadar gülme krizine sokan şeyin ne olduğunu yazmayı es geçtiler ancak hazımsızlığa sebep olan şeyin Orta Çağ’da çok yaygın olarak tüketilen yılan balığı olduğunu kaydettiler.

8) Bretonyalı Arthur, 1203

Ölüm sebebi: İddiaya göre sarhoş ve sinirden gözü dönmüş Kral John tarafından bıçaklanma.

Arthur, 12. Yüzyıl’da Kral John’a karşı başlatılan isyanın lideriydi. İngiliz tahtı için hak iddia etmeye başladığında henüz ergenlik çağında olan Arthur, Kral John’un da yeğeniydi. John tahtını korumak için Arthur’u gözden düşürmeye çalıştı. Arthur, John tarafından Mirebeau Kalesi’nde esir tutulduktan sonra Rouen Kalesi’nde isyana katılan arkadaşlarıyla beraber tutuklu kaldı. Arthur’un akıbeti hakkında birçok karışık açıklama yapıldı ancak özellikle bunlardan biri, bir şahit açıklaması gibi görünmektedir. Buna göre John vatan hainliğiyle suçladığı Arthur’un kör ve hadım edilmesini emretmiş ancak gardiyan bu emre itaat etmemiştir. Hiddetlenen kral kör kütük sarhoş olup 16 yaşındaki genci hücresinde bıçaklamış sonra da onu büyük bir kaya parçasına bağlayıp Siene Nehri’ne atmış. Arthur’un cesedi daha sonra bir balıkçı tarafından bulunmuş ve yakılmış.

7) George Plantagenet, 1478

Ölüm sebebi: Malmsey şarabı fıçısında boğulma

George Plantagenet, IV. Edward ve III. Richard’ın erkek kardeşiydi ve Güller Savaşı’nda önemli bir rolü vardı. Kardeşine komplo düzenlemekten dolayı suçlandıktan sonra Londra Kulesi’nde infaz edildi. O zamanlarda soylular boynu vurularak infaz edilirken George Plantagenet bu şekilde cezalandırılmadı. Alkolik olmasıyla bilinen George, kendi isteği üzerine en sevdiği içki Malmsey şarabı fıçısı içinde boğularak öldürüldü. Cesedi yakıldıktan sonra aynı şarap dolu fıçı içinde manastıra defnedildi.

6) Papa IV. Adrian, 1159

Yutulamayan Sinek

1100 senesinde doğan IV. Adrian 1159’da ölene kadar 5 sene boyunca papa koltuğunda oturdu. Son aylarında boğazından ağzına kadar ilerlemiş vahim bir bademcik iltihabından şikayetçiydi. Ki bu iltihap yüzünden öldüğü zannedilmektedir. Bir yudum şarap içerken şarabın içinde dönüp duran bir sineği yutamamış ve ilerlemiş olan iltihabıyla sineğin birleşmesi ölümcül bir etki yaratmış. Adrian böylece dakikalar içinde ölmüş.

5) Macar Kralı I. Bela, 1063

Ölüm sebebi: Tahtının üzerinden düşen bir örtüye sıkışarak boğulma

I. Bela 1063’teki tuhaf ölümünden önce 3 yıl boyunca Macaristan’da hüküm sürdü. Otururken tahtın üzerindeki bir örtü Bela’nın üstüne düştü ve kafasını sıkıştıran örtü onun boğularak ölmesine sebep oldu. Yakınında bulunanlara göre bu olay basit bir kazadan öte zekice bir suikast girişimiydi. Bela tahtı I. Andrew’den zorla aldıktan sonra birçok politik düşman edinmişti. Şüphelerin dışında bu olayın bir suikast olabileceğiyle ilgili hiçbir kanıt bulunmamaktadır.

Bela’nın ölümünden sonra tahta Solomon geçti. Bela’nın oğulları yeni kralın gazabından korkarak ülkeden kaçtılar.

4) Halife El-Mutasım, 1258

Ölüm Sebebi: Kilime sarılı bir halde atlar tarafından ezilme

Halife El-Mutasım, Moğol istilası zamanında Abbasiler ülkesinde esir alındı. Moğollarında elinde 1258 yılında öldürülene dek 1242’den itibaren 16 yıl boyunca halifelik yaptı. 1258 Şubatı’nda Hülagû Han liderliğindeki Moğollar Bağdat’ı ele geçirip Mutasım’ı esir aldılar. Moğollar Mutasım’ı normal yöntem olan başını vurma ile infaz etmekten, hükümdar kanını dökmenin getireceğine inandıkları beladan ötürü vazgeçtiler. Bunun yerine onu bir kilime sarıp ölene kadar atlara ezdirdiler. İnfaz, Halife sonunda ölünceye dek 15 dakika boyunca sürdü. Mutasım’ın ayrıca birçok çocuğu vardı ve onlar da aynı usulle öldürüldü.

3) Thomas Beckett, 1170

Ölüm Sebebi: Tutuklanmaya direnirken kısmi kafa kesilmesi

Thomas Beckett, İngiltere’de II. Henry’nin altında Canterbury Başpiskoposu seçildi. 1162’den ölümüne dek bu makamda bulundu. Beckett Henry ile gaddarca bulduğu kanun düzenlemeleri konusunda anlaşmazlık yaşarken kendisini tehlike altında hissetti. Dört şövalye Canterbury Katedrali’ne gidip Beckett’a teslim olmasını emrettiğinde bu anlaşmazlık doruk noktasına çıktı. Teslim olmayı reddedince şövalelerden biri kılıcının topuzunu Beckett’ın kafasına vurdu. Darbeden dizlerinin üzerine çöken Beckett ölümcül darbeyi aldığında dua ediyordu. Başka bir şövalye öne sıçradı ve Beckett’ın gözlerinin üstünü kesecek olan o darbeyi kafasına indirdi. Bu vuruş öylesine şiddetliydi ki kılıç denk geldiği zeminin parçalanmasına sebep oldu. Üçüncü şövalye de kılıcını Beckett’ın kafasına sokup mevtanın beynini çıkarmadan önce basitçe şunu belirtti: “Bu herif bir daha ayağa kalkamayacak.”

2) Sigurd Eysteinsson, 892

Ölüm Sebebi: Kesilmiş bir kafanın oluşturduğu yaranın enfeksiyon kapması.

Sigurd belki de tarih boyunca adaletin en garip biçimde tecelli etmesiyle öldü. Onurlu bir savaşçı olarak (evet kesinlikle öyle!), Sigurd düşmanlarından biri olan Büyük Diş Mael Brigte (tavşan dişinden dolayı böyle adlandırılmıştı) ile tarafların yalnızca 40 er getirebileceği bir mücadeleye girişti. Sigurd bunun yerine 80 er getirmeye karar verdi ve bu sayısal üstünlük ona kolay bir galibiyet getirdi. Böbürlenmek niyetiyle Sigurd, Mael Brigte’nin kesilmiş başını atına bağladı. Ancak Mael Brigte’nin meşhur dişleri Sigurd’un bacağında enfeksiyon kapacak ve yaşamına mal olacak bir kesik oluşturdu. Efsaneye göre, Mael’in ruhu kendi kesilmiş kafasında ete kemiğe büründü ve böylece Sigurd’un savaştaki haince hilesinin öcünü almış oldu.

1) II. Edward, 1327

Ölüm sebebi: İddiaya göre rektumuna fener çiçeği şeklinde bir demirin sokulması

II. Edward 1327’deki ölüme kadar İngiltere Kralı olarak 20 sene hüküm sürdü. Hükümdarlığının siyasi güvensizlik ve askeri hatalardan dolayı kötü bir namı vardı. Tahttan çekilmesinden sonra düşmanları onu sağ bırakmamaya karar verdi.

Berkeley Kalesi’nde mahkumken, bir grup suikastçi onu yakaladı ve zorla fener çiçeği şeklindeki bir demiri arka tarafına soktu. Ölümü vatandaşlara duyurularak resmi ölüm töreni aynı sene yapıldı. Eğer bir gün Berkeley Kalesi’ne gitmeye karar verirseniz, söylenen o ki bazı zamanlar Edward’ın acı içindeki çığlıkları duvarlardan hafifçe duyulabilmektedir.

 

Yazan: Utku Işık

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...