Yaşam

Epilasyon Tüm Vücut Kaç Seansta Biter?

Günümüzde hemen her ilde, her ilçede birkaç tane merkezde uygulanmakta olan epilasyon, vücutta istenmeyen tüylerden kurtulmayı isteyen kişiler için çok avantajlı bir işlemdir. Pek çok farklı türü olan epilasyonda genel olarak istenmeyen tüylerin olduğu bölgeye belli dalga boylarında atış yapılır. Bu ışıklarla tam olarak kıl köklerinin bir daha çıkamayacak şekilde tahrip edilmesi hedeflenir. Epilasyonda verilen ışık derinin 1 milimetre altına iner ve kıl kökleri tahrip edilerek istenmeyen kıllardan tamamen kurtulmak mümkün olabilir. Epilasyon, istenmeyen tüyleri yok ederken istenen sonucun alınabilmesi; kılların yoğunluğu, rengi, cilt tipi, cilt rengi, epilasyonun yapıldığı bölge ve hangi epilasyon cihazının kullanılacağına göre değişiklik gösterir.

Epilasyon yaptırmak isteyenlerin en çok merak ettiği hususların başında gelen “epilasyonun ne kadar süreceği, kaç seans uygulanacağı, tüm vücutta epilasyon işleminin kaç seansta biteceği” hususu da kişinin tüy ve cilt yapısına bağlı olarak değişmektedir. Diğer tüm tüy alma işlemleriyle kıyaslandığında epilasyon en avantajlı olandır ve bu alanda her geçen gün yeni yöntemler ve teknolojik ilerlemeler uygulanarak başarı da artmakta, seans sayıları azalmakta, gereken süre de kısalmaktadır. Örneğin; yeni nesil epilasyon yöntemlerinden olan buz epilasyondan ortalama 4 -6 seansta sonuç alınabiliyor. Bu bağlamda genellikle tüm vücut epilasyonlarda seans süresi genellikle 45 dakika ve 1 saat arasında değişiyor.

Epilasyon kaç ay sürer?

Epilasyonun kaç seans, kaç ay süreceği sorusunun cevabı yine kişinin özelliklerine bağlıdır. Genellikle 3- 7 seanstan sonra, çoğu kadın ve erkek, beklentilerinin karşılandığını ve kılların büyüme hızlarının daha az olduğunu belirtir. Zamanında ve doğru şekilde uygulanan birkaç seansın ardından bazı bölgelerde tüy sayısındaki azalmaya ek olarak tüyler çok ince ve hafif olur. Ama yine de hiçbir epilasyon yöntemi, hiçbir bölgedeki ince, kalın tüm kılların hepsini kalıcı olarak yok edemez, çok hafif, ince tüyler kalabilir. Ayrıca epilasyondan alınan etkinin devam edebilmesi için de 1- 3 kez rötuş yapılması önerilir.

Epilasyon seans sayısı neye göre değişir?

Epilasyon yöntemlerinde alınan sonucu belirleyen pek çok farklı etken vardır. Epilasyonun yapıldığı bölge, oradaki kılların yoğunluğu ve rengi, kullanılan epilasyon cihazı gibi faktörler epilasyonun kaç seans süreceği, seansların ne kadar zaman alacağını belirler. Aynı zamanda epilasyon yapılan kişinin düzensiz adet dönemleri, polikistik over hastalığı olması, gri veya beyaz tüylerin olması gibi koşullar da seans sayısının artmasına yol açabilir.

Epilasyonun başarısı, kalıcılığı nelere bağlıdır?

Epilasyondan istenen sonucun alınabilmesi için en önemli husus, işlemi yapan uzmanın talimatlarını izlemektir. Bunların yanında;

  • Epilasyon öncesinde ve hemen sonrasında güneşlenmek, bronzlaşmak olmaz. Çünkü bronzlaşmak ciltte kabarıklıklar oluşmasının en yaygın nedenidir.
  • Epilasyondan önceki en az iki hafta süresince ağda ve tüyleri köklerinden alan herhangi bir yöntem uygulanması önerilmez. Çünkü epilasyondan istenen sonucun alınabilmesi için öncelikle kıl kökü görünmeli ve bu sayede tam olarak doğru yere atış yapılabilmelidir. Bu nedenle epilasyona gitmeden önceki günlerde gerekiyorsa sadece tüyler kısaltılmalıdır.
  • Epilasyon öncesinde işlem yapılacak olan bölgenin tüm makyaj malzemeleri ve losyonlardan arındırılmış, temizlenmiş olması gerekir.
  • Epilasyon yapılacağı gün antibiyotik veya başka bir ilaçlar alınması durumunda uzman bilgilendirilmelidir.

Epilasyon kimlere önerilmez?

  • Adet dönemlerinin düzensiz olanlar,
  • Polikistik Over Sendromu gibi hormonsal sorunları olanlar,
  • Kılları gri ya da beyaz renkli olanlar ya da çok ince olanlar,
  • Epilasyon seanslarına randevu gününde düzenli olarak gidemeyecek olanlara epilasyon önerilmez.

Kaynak

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...