DOĞA & ÇEVRE

Emirdağ Yaylalarındaki Yılkı Atları, Siyanürle Altın Arama Faaliyeti Nedeniyle Sürgün Ediliyor

Fotoğraf: Battalgazi Barlas

Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesine ismini veren 2300 rakımlı Emir Dağları’nda yaşayan yüzlerce yılkı atı altın arama faaliyetleri nedeniyle sürgün ediliyor. Bir zamanlar yöre halkı tarafından tarım alanında kullanılmıştır. Fakat  teknolojinin gelişmesiyle birlikte kullanım alanından çıktığı için dağa salınan atlar birbirleri ile çiftleşerek üremişler ve yabanileşmişlerdir. Yılkı atları, 10-12 attan oluşan öğrekler (gruplar) halinde dolaşıyorlardı.

Fotoğraf: Battalgazi Barlas

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Afyonkarahisar’ın Emirdağ İlçesi’nde bulunan yaylalarda özgürce dolaşan yılkı atlarının, siyanürle altın arama faaliyeti nedeniyle ihale ile toplanıp yaşam alanlarının dışına çıkartılacağını kaydetti.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre CHP Afyonkarahisar Milletvekili TBMM’de yaptığı konuşmayla duruma tepki gösterdi. Köksal “Emirdağ’da verilen maden arama ruhsatından sonra siyanürle altın çıkarılacak. Bölgede yaşayan yılkı atlarının toplanması için de ihale açılacağını öğrendik. Maden şirketinin rahatça siyanürle altın çıkarmasını sağlamak için mi Yılkı Atları yaşam alanından koparılmak isteniyor?” diye sordu.

Köksal sözlerine şöyle devam etti: “Orada yaşayan vatandaşlarımız, siyanürün insan sağlığına, doğaya ve bölgede yaşayan canlılara zarar verebileceği endişesi içindeler. Buradaki yayla yolları, özellikle maden numunesinin alındığı bölgeye kadar adeta şirketler için özel biçimde yapıldı.

Fotoğraf: Battalgazi Barlas

Bölgede yaşayan Yılkı Atları’nın toplanması için de ihale açıldığı belirtiliyor. Doğa Koruma ve Millî Parklar Genel Müdürlüğü tarafından bir özel şahsın yılkı atlarını sahiplenme talebinin de olumlu bulunduğuna ilişkin resmi yazısı var. Maden şirketinin rahatça siyanürle altın çıkarmasını sağlamak için mi Yılkı Atları yaşam alanından koparılmak isteniyor? Bu yaylalarda siyanürle altın çıkarılma faaliyetlerine son verilmelidir.”

Haber Gözcüsü

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...