Yaşam

Klozete, Tuvalet Kağıdı Sererek Oturuyorsanız Dikkat!

Genel bir tuvalete girdiniz, sizden önce kim bilir ne şekilde kullanıldı, fakat o dakika o tuvalete muhtaçsınız… Hijyenik olması için önce tuvalet kağıdı ile klozet kapağını siliyorsunuz, sonra da kapağa oturmamak için tuvalet kağıdını seriyorsunuz. Fakat bu hareketiniz daha fazla bakteriye maruz kalmanıza neden olabilir.

Bilim dünyasına göre, tuvaletler üzerinde bakteriyi barındırmayacak şekilde üretiliyor. Ancak elbette bu konu tartışmalı, çünkü birçok ölçümde umumi tuvaletlerin kapı kolunda dahi inanılmaz bakteriler var. Fakat yine de uzmanlara göre klozetin üstüne, tuvalet kağıdı serip, ardından elimizi yüzümüze sürmek mikropların daha fazla yayılmasına neden oluyor. Tuvalet kağıdına sıçrayan sular ve kağıt yüzeyinde birikebilecek bakteriler de cabası.

“TUVALETLER ENFEKSİYON GEÇİŞİ İÇİN BİR ARAÇ DEĞİLDİR”

Huffington Post internet sitesine konuşan Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nden William Schaffner, “Tuvaletler enfeksiyon geçişi için bir araç değildir. Hiçbir hastalığa yakalanmazsınız” diyor. Tuvaletler ile ilgili bir diğer önemli bilgi de sifonu çekerken klozet kapağını mutlaka kapatmanız gerektiği. Çünkü eğer sifonu çekerken kapağı kapatmazsanız bakteriler sıçrayan su ile birlikte tüm mekana yayılabiliyor…

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...