Tıp Yaşam

Koku Duyusunun Cinsellikle İlişkisi

Araştırmalar, kadınların erkeklere en çok yumurtlama döneminde çekici geldiğini ve her insanın genetik olarak belirlenmiş kendine özgü bir koku taşıdığını ortaya koyuyor. Adeta, canlılar arasında bir koku haberleşmesi mevcut.
Bu haberleşmeyi de vücudun salgıladığı feramon adlı maddeler sağlıyor. Feromonlar, burundan havayla beraber alınarak özel bir sinirle beyne iletiliyor. Baykent Cerrahi Merkezi Kulak Burun Boğaz Uzmanlarından Dr. Mehmet Erem ve Hattat Hastanesi psikologlarından Meliha Karayay’ın, koku ile seks arasındaki bağla ile ilgili anlattıkları:

Koku duyusunun cinsellikle ilişkisi

Koku duyusu hayatımızı yönlendiren duyu sistemlerinin en önemlilerinden. Görme, işitme ve tat alma gibi bulunduğumuz ortamı algılamayı sağlayan bu duyu organlarımız ve sistemler, duygu ve düşüncelerimizi direkt olarak etkileyerek davranışlarımızı belirler. (Koku ile seks arasındaki ilişkiyi “feromon” adlı madde sağlıyor. Feromonlar algılandığı aynı türün canlılarını etkiliyor ve burun boşluğu orta bölmesindeki bir yerden algılanılarak beyne iletiliyor. Bazı araştırmacılar, burun içerisindeki bu bölgeyi “6. duyu” olarak tanımlıyor. Cinsellik, insan yaşamındaki önemli duygulanımlardandır. İlk gördüğümüz ve tanıştığımız birisinden iyi ya da kötü anlamda etkilenmemiz o kişinin etrafa yaydığı koku ile de ilgilidir.

Aşık olmamızla koku duyumuz arasında bağ

Duygularımız kokudan etkilenirler. Bulunduğumuz ortamı, beraber olduğumuz kişiyi, kısaca etrafımızdakileri iyi ya da kötü olarak değerlendirmemizi belirleyen faktörler duyu organlarımız ve onların uyarılmalarına bağlıdır. Birini çekici ya da güzel bulmamız için beş duyu sisteminin yolladığı uyarıların hepsinin beyin tarafından “güzel” olarak algılanması gerekir. Gülün güzelliğini sağlayan sadece kırmızı rengi değildir, aynı zamanda kokusudur da.

Kokunun oluşturduğu sektör: Parfüm

Parfüm sektörüne baktığımız zaman, karşı cinsi etkilemek, cinsel enerjiyi harekete geçirmek, kokunun birinci özelliği olarak karşımıza çıkıyor. Hatta bu konu üzerinde araştırmalar yapmak için öyle büyük paralar harcanıyor ki, koku imal eden firmalar gözlerini bile kırpmadan laboratuar koşullarında incelemelere ciddi fonlar ayırıyorlar. Ancak, kokular sadece cinsel enerjiyi harekete geçiren bir araç değil. Bunun dışında hayal gücünü etkiliyor, yaratıcılığı harekete geçiriyor, coşku ve istek uyandırıyor, korku, heyecan ve benzeri pek çok sayısız duyguyu etkiliyor.

Öneriler

– Gün içinde yorgunluktan kurtulmak için tüm çiçek kokuları ve özellikle çimen kokusunu tercih edin.

– Gece yatarken vücudunuzun dinlenmesi için gül ve lavanta kokusundan yararlanın.

– Sinirli insanların lavanta kokusu ile yatıştığını unutmayın.

Kadının kokusu erkeği çekiyor

Sevgililerin sarılmalarına da Türkçe’de “koklaşmak” denmesi, boşuna değildir. Koku uyumunun çiftleri birbirine yaklaştırdığı, uyum ve mutluluk halini arttırdığı bir gerçek.

Kokunun insan davranışları üzerindeki etkisi

Güzel bir koku kişiyi canlandırıyor. Coşku, mutluluk, özgüven gibi iyi hissetme duyguları verebiliyor. Ancak kokusu yüzünden yaklaşmak istemediğimiz hatta sırf bu yüzden görüşmekten kaçındığımız kişiler olabiliyor.

Kokunun hafızası

Beyin, insan yaşamını sürdürebilmek adına önemli Kabul ettiği kokuları unutmaz. Koku hafızamız, görsel hafızamızdan daha güçlü. Özellikle çocukluk dönemi ve ilk aşkların yaşandığı gençlik dönemlerinde alınan kokular unutulmuyor. Koku duyusunun önemli bir işlevi de anıları canlandırması.

Koku duyusu gelişebilir mi?

İnsan on bin ayrı kokuyu ayırt edebilir. Ancak günlük hayatta, koku uzmanları bile üç yüz kokuyu ayırt edebilir. Her insanın koku alma yeteneği farklı. Her ne kadar romanlarda bir kokuyu kilometrelerce öteden duyan kahramanlar yaratılsa da bu, mümkün değildir.

Koku duyusunu etkileyen etkenler

Yaş ve cinsiyet. Yapılan araştırmalara göre 60 yaş üzerinde koku duyusu azalmaya başlıyor. Kadınlarda koku duyusu erkeklere göre daha keskin.

http://mahmure.hurriyet.com.tr/

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...