Yaşam

Portakal Suyu Gerçekten Sağlıklı Mı?

Breakfast with coffee, orange juice, croissant, egg, vegetables and fruits

Hemen herkes çocukken portakal suyunun ne kadar sağlıklı olduğunu işitmiştir. Pazar günleri ailecek yapılan kahvaltıların  vazgeçilmezlerinden olan portakal suyu gerçekten de söylenilen kadar sağlıklı mı? 

Besin değerlerine bakıldığında portakal suyu aslında bir bardak kola veya diğer tatlandırılmış içeceklerden çok da farklı değil.

Tabi ki portakal suyunda biraz vitamin bulunmakta – hatta portakal suyunda biraz protein bile var – ama araştırmalar bu vitaminlerin sebze ve meyvelerden katı olarak dengeli bir şekilde tüketilmesiyle vücuda çok daha yararlı olduğunu gösteriyor. Daha da önemlisi bir meyvenin suyunu sıktığımızda onu içerdiği liflerden ayırmış oluyoruz ve bu da bizim tok hissetmemize engel oluyor ve daha çabuk acıkmamıza sebep oluyor. Bu nedenle tatlandırılmış içecekler “boş kalorili içecekler” olarak adlandırılıyor, çünkü karışımları çoğunlukla şeker ve sudan oluşuyor neredeyse hiç lif, protein ve yağ içermiyor dolayısıyla insan vücudu tarafından çok çabuk sindiriliyor. Sürekli olarak bu tarz içecekleri veya benzeri besin değerlerine sahip yiyecekleri tüketmek ani açlık nöbetlerine, ruh halinde değişimlere sebep olabilir ve sizi düşük enerjiyle baş başa bırakabilir. Bu nedenle yemeklerde portakal suyu yerine sadece su ile yetinmek ve portakalı diğer meyve ve sebzeler gibi katı olarak tüketmek gerek.

Bir kupa portakal suyunun içerdiği besin değerleri;

  • 153 kalori
  • 34 gram karbonhidrat
  • 27 gram şeker
  • 2.4 gram protein
  • 0.7 gram lif

 

Kaynak: iflscience
Çeviri: Burak Cem Vural

Burak Cem Vural

Ankara Üniversitesi Radyo Tv Sinema mezunu. Bilimdili.com Editör, Yazar ve Çevirmeni.

iletişim: burakcem@bilimdili.com

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...