Arkeoloji ARKEOLOJİ & TARİH

Arkeologlar, Tuva’daki Atlantis kurganında iphone’a benzeyen 2100 yıllık kemer tokası buldu

Ala-Tey and Terezin archeological sites in Republic of Tuva, Siberia

Kadim Hun İmparatorluğu zamanında yaşamış bir kadın öteki aleme göçerken yanında şık bir aksesuar götürmüş.

St. Petersburg Maddî Tarihî Kültür Enstitüsünden Tuva Arkeoloji Keşif Heyeti başkanı Dr Marina Kilunovskaya: “Bu alan bilimsel bir sansasyon değeri taşımaktadır.” dedi.

Arkeolog Pavel Leus’a göre, keşfedilen bu yeni bulgu akıllı telefonların şeklini andırmakta.

Siyah dikdörtgen biçimindeki obje; su altında bulunan ve yılda sadece birkaç hafta su yüzüne çıkan, Tuva Cumhuriyetinin dağlık arazisindeki “Rus Atlantisi” diye bilinen kurgan bölgesinde bulundu.

Arkeologlar, aksesuarı iphone’a benzeterek kurganda bulunan kadına “Nataşa” ismini koydular.

Pavel Leus, son birkaç yıldır Ala-tey kurgan alanında yapılan arkeolojik keşif çalışmalarının neticelerini özetlediği bir yayında: “Hun dönemi iphone’a sahip Natasha’nın kurganı, kurgan alanındaki en ilginç şeylerden biri olma özelliğini koruyor.” dedi.

Aslına bakarsak, keşfedilen iphone benzeri bulgu; turkuaz,akik ve sedef kakmalı detaylara sahip değerli bir taştan yapılmış büyük (18cm-9cm) şık bir kemer tokası.

Kadına ait olan kemer tokasının, Çin’e ait wuzhu paralarıyla süslenmesi, bilim insanlarının kemer tokasının yaşını tespit etmesine fayda sağladı.

Bu tokanın 2137 yaşında olabileceğini söylüyorlar. Çünkü wuzhu paraları o zamanlarda üretilmeye başlandı.

Uyuyan güzel ipek elbiseler içinde kurgan alanında bulundu. Fotoğraflar Ala-Tey ve Terezin bölgelerine ait. Bölgedeki suyun çekilmemiş ve çekilmiş hallerine ait.

Keşif Sayan denizindeki Ala-Tey kurgan alanında 2016 yılındı yapıldı.

Burası, Rusya’nın en büyük elektrik santralinin yakınında, Sayano-Shushenkaya barajında, Yenisey ırmağının üzerinde insan eliyle yapılmış büyük bir su deposu.

Sular mayıs ve haziran aylarında çekilip sular altındaki araziyi ortaya çıkarıyor.

Tunç devrinden Cengiz Han dönemine kadarki sürece ait birçok mezar bu alanda bulundu.

Daha öncesinde aynı bölgede iki kısmen mumyalanmış tarih öncesine ait kadın bulundu. Bu kadınlar ticaretle alınmış bazı aletlerle gömülmüş.

Bir tanesine “Uyuyan Güzel” lakabını taktılar. Öteki alem için ipek giysiler giydirilip gömülmüş. İlk başta onun bir rahibe olduğunu düşünüyorlardı fakat şimdi deri işçisi olduğu düşünülüyor.

İkincisi ise bir dokumacı kadın. O ise kirman ve dikiş malzemeleriyle birlikte gömülmüş.

Ala-Tey bölgesinde 110 kurgan bulundu.

St. Petersburg Maddî Tarihî Kültür Enstitüsünden Tuva Arkeoloji Keşif Heyeti başkanı Dr Marina Kilunovskaya: “Bu alan bilimsel bir sansasyon değeri taşımaktadır.” dedi.

Dr Marina Kilunovskaya,“Zengin Hun konar-göçerlerine ait olan bu kurganların mezar soyguncuları tarafından soyulmamış olması bizim için büyük şans.” diye ekledi.

Pavel Leus, Avrasya Keşif Derneğine bağlı çalışıyor.

Su baskınlarının olduğu Tuva arkeolojik keşif çalışmaları, Rus Coğrafyası Derneği ve Avrasya Keşif Derneği (İsviçre) yardımları sayesinde yürütülüyor.

Çeviri: Akdeniz ERBAŞ 

Kaynak