Arkeoloji

Çin’de 1800 yıl önceye ait Hun mezarları bulundu

Arkeologlar Çin’nin Henan şehrinde Eski Hunlara ait yaklaşık 1800 yıl önceye ait 18 mezar bulmuştur. Çin Merkez Televizyonu (CCTV) tarafından aktarılan haber şu şekildedir; “tüm mezar kompleksleri tuğladan yapılmış ve bu mezar kompleksleri Büyük Çin Ovası’ndaki klasik mezar yapılarına hiç benzememektedir. Bunlar yaklaşık geç döneme, Doğu han sülalesine (MS 25-220 yüzyıla) ait olduğu yönünde açıklamalar yer almaktadır.”

Çin Bilimler Akademisi öğretim üyesi Shen Wenxi; “Bulunan bu mezarlar çok iyi korunmuş; arkeologlar neredeyse her mezarlıkta bronz kazanlara benzer antik eserler bulmuşlardır. Her kazanın üst kısmında, ateşin üzerinde asılı durmasını sağlayan delikler vardır. Bu Kazanlar konar-göçer halklara aittir. Tahminlerimize göre bu eserler Hunlara ve onlarla birlikte yaşayan halklara aittir” diye belirti. 

 

Mezarlıklardan kazanlar dışında boncuk, altın küpe, hançer ve Hunların günlük yaşamı için gerekli olan eşyaları bulunmuştur. İlginç olan şey şu ki bu eserlere kimsenin eli değmemiştir. Bu eserler ilerleyen zamanlarda analiz edilmeyi bekliyorlar.

Araştırmacılar, sistemli kazı çalışmalarına Ekim ayından itibaren başlayacaklar.

Kaynak: Yenicag.Ru

Saffet Alp Yılmaz

Doktora Öğrencisi, Azerbaycan İlimler Akademisi, Baku / Azerbaycan. saffetalp@gmail.com

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...