Arkeoloji

Göbeklitepe Kültürü Ve Uygarlık Tarihi İçindeki Yeri

5 Kasım Cumartesi 13:00 - 14:30 arasında

BilimDili severleri için yine güzel bir etkinlik haberimiz var. Bilim Akademisi 5 Kasım Cumartesi günü  “Dünyanın  İlk Tapınağı” olarak adlandırılan Göbeklitepe konusu konuşulacaktır.

Prof. Dr. Mehmet Özdoğan Göbeklitepe’nin kültürel süreç içindeki yerini, çağdaşı olan diğer kazı yerlerindeki sonuçlarla birlikte ele alarak anlatacak. Göbeklitepe, günümüz uygarlığının temellerinin atıldığı Neolitik dönemin başlarına, günümüzden önce yaklaşık oniki bin ile dokuz bin yılları arasındaki döneme tarihlenmektedir.

Göbeklitepe’ye duyulan ilgi bazı yabancı yayın organlarında çıkan, oldukça sansasyonel bir bakış açısı sergileyen yazılar ile tetiklenmiş, bunun sonucu olarak da bilimsel gerçekler ile bilim dışı yorumlar birbirine karışmıştır. Konuşma, Türkiye’de yeni yapılan Neolitik dönem kazıları ile ortaya çıkan sonuçları ele alacak ve kamuoyunda heyecan yaratan Göbeklitepe’yi bu çerçeve içinde değerlendireceği açıklama yapılmıştır.

Yer: Salon İKSV, Nejat Eczacıbaşı Binası, Sadi Konuralp Caddesi, No:5 Şişhane, 34433 Istanbul, Turkey

Bilim Akademisi Hakkında

Bilim Akademisi bilimsel liyakat, özgürlük ve dürüstlük ilkelerini bağımsız bir sivil toplum kuruluşu olarak tanıtmak, örneklemek ve gözetmek için 25 Kasım 2011 günü İstanbul’da kurulmuş olup

Bilim Akademisi bütün dünya akademileri gibi, hükumetlerin politikalarından bağımsız olarak bilimsel liyakat, dürüstlük ve özgürlük ilkelerini gözeten bir kurum olarak faaliyetlerine devam eden bir yapıdır. Bağımsız Bilim Akademisi içinde ve etrafında ülkemizin en başarılı bilim insanlarını bir araya getirerek bilimde mükemmeliyetin, bilimsel yöntem, gelenek ve usullerin, bilimsel özgürlük ve dürüstlüğün tanıtılmasına ve korunmasına çalışmasını hedefleyen Bilim Akademisi Kısacası her saygın akademi gibi bilimin ruhunu temsil etmek ve yaşatmak için var olduklarını bildirmektedir.

İçerikler

Kadir Celep

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...