Kitap Tarih

Orta Avrupa’da Bir Bozkır İmparatorluğu: Avarlar

Avarlar (567–822), Türkistan bozkırlarından altıncı yüzyılın ortalarında Orta Avrupa’ya ulaştılar ve yaklaşık 250 yıl boyunca Orta ve Doğu Avrupa’nın çoğuna hâkim oldular. Avarlar, Attila’nın Hunlarından daha etkili ve dayanıklıydı. Ancak tarihte gizli kalmışlardı. Walter Pohl’in destansı kitabı ilk kez Almancadan İngilizceye çevrilmiştir.

Avarlar, Avrupa’nın merkezindeki bozkır imparatorluğunun inşasından izleyerek tarihlerine dair kapsamlı bir genel bakış sunuyor; Bizanslılar, Slavlar, Lombards ve diğerleri ile savaşları ve ittifakları; Konstantinopolis’i (626’da) kuşatmak için ilk sözde barbar iktidarı olarak apex; Charlemagne’nin Frank orduları ve daha sonra ayrı bir kültürel grup olarak ortadan kaybolmaları altında kaldılar. Pohl, toplumların sırlarını açığa çıkarırken, 60.000’den fazla mezarda kurtarılan zengin arkeolojik kayıtların yanı sıra Bizanslılar ve diğer kronikleştiriciler tarafından Avarların izlerini sentezliyor.

Avrupa’nın kalbinde bir imparatorluk kuran Avrasya göçmenleri ile Avrupa’nın Roma sonrası Hıristiyan kültürleri arasındaki büyüleyici karşılaşmanın öyküsünü ele alan bu kitap, Orta Çağ Avrupası’nın kökenlerine yeni bir bakış açısı getiriyor.

Kaynak
Walter Pohl, Avarlar. Orta Avrupa’da Bir Bozkır İmparatorluğu, 567-822, Ithaca, Cornell Üniversitesi Yayınları, 2018. 666 sayfa, 4 harita. ISBN: 978-0-8014-4210-0.