Kitap Tarih

Talat – Enver – Cemal Paşalar

Talat Paşa
Talat Paşa
talat-enver-cemal-pasalar-kitabi-ziya-sakir-front-1
Talat – Enver – Cemal Paşalar

Tam adı “Yakın Tarihin Üç Büyük Adamı Talat – Enver – Cemal Paşalar” olan bu kitap ilk baskısını 1943 yılında yapmıştır. Ziya Şakir Soku tarafından kaleme alınan bu kitap, yazarın aynı zamanda bizzat yaşadığı devri anlatması ve objektif olması nedeniyle önemlidir. Ziya Şakir 1883 yılında İstanbul’da doğmuştur. Talat, Enver, Cemal Paşalarla hemen hemen aynı nesildendir. Hayatı boyunca 300 civarında eser kaleme almıştır. Yazdığı eserleri kendi deyimiyle “o gün okunmasından ziyade, istikbal tarihine naçiz bir yardım olur ümidiyle” yazmıştır.

Eser 1943 yılından itibaren pek çok farklı yayın evinden piyasaya çıkmıştır. An itibariyle eseri Kaknüs Yayınları ve Akıl Fikir Yayınlarından tedarik edebilirsiniz.

Eserde Talat – Enver – Cemal Paşalar‘ın İmparatorluğun yıkılmasını engellemek için ortaya koydukları çabayı fakat başarılı olamadıklarını görüyoruz. Ayrıca İttihat ve Terakki Cemiyetinin kuruluşu, Meşrutiyet’in ilanı, Babıali Baskını, Paşaların Birinci Dünya Savaşında oynadığı rol hakkında bilgiler mevcut. Ancak tabiki bununla sınırlı değil; kitapta üç paşanın hayatı doğumundan ölümüne kadar anlatılmıştır.

Mutlaka okunması gereken kült bir eser…

Künye Bilgileri:
Sayfa Sayısı: 256

Baskı Yılı: 2011
Dili: Türkçe
Yayınevi: Akıl Fikir Yayınları
ISBN: 9789944883276

İdris Kılıçaslan

Gazi Üniversitesi Tarih Öğretmenliği-Lisans
Gazi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türkiye Cumhuriyeti Tarihi-Yüksek Lisans
Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-Doktora

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...