TEKNOLOJİ

Enerji kesintilerine ‘Whatsapp’lı çözüm

Çamlıbel Elektrik Dağıtım A. Ş. (ÇEDAŞ) Yozgat İl Müdürlüğü, belediye yetkililerinin de katılımıyla oluşturduğu 'WhatsApp Altyapı Koordinasyon Grubu' ile kentte alt yapı çalışmalarını takip altına aldı. Anlık bilgi paylaşımı sayesinde ÇEDAŞ ekipleri iş makinelerinin çalışma yapacağı yere hızla ulaşırken, uygulamayla ilde altyapı kaynaklı kesinti ve arızaların sayısı da hızla düştü.

ÇEDAŞ, sorumluluk bölgesi Yozgat’ta kaliteli ve kesintisiz enerji akışını sağlamak için bir yandan yatırımlarına devam ederken diğer yandan kentte üçüncü şahıslar tarafından yapılan bilinçsiz alt yapı çalışmaları nedeniyle oluşan arıza ve elektrik kesintilerine çözüm üretmeye devam ediyor. Bu kapsamda bir süre önce mesajlaşma programı Whatsapp üzerinden ‘Altyapı Koordinasyon Grubunu’ kuran ÇEDAŞ Yozgat İl Müdürlüğü, iş makinelerinin çalışma yapacağı bölgeler hakkında belediye yetkilileri ile anlık bilgi sahibi oluyor. Bu çerçevede altyapı çalışmalarının yürütüleceği yerlerde gerekli önlemleri alan ÇEDAŞ ekipleri, enerji nakil hatlarının zarar görmemesi ve olası elektrik kesintilerinin önüne geçmek için ilgililere gerekli uyarıları yaparak tüketicilerinin mağduriyetini engelliyor.

   Yozgat’ta yaklaşık 205 bin aboneye hizmet verdiklerini dile getiren ÇEDAŞ Yozgat İl Müdürü Mustafa Yılmaz, yatırım çalışmalarının devreye alınması sırasında uygulanan planlı enerji kesintileri hakkında tüketicilerin önceden bilgilendirildiğinin söyledi. Yılmaz, zaman zaman plansız enerji kesintilerinin de meydana geldiğini ve bu kesintilerinin büyük bir kısmının ise alt yapı çalışmaları sırasında üçüncü şahıslar tarafından bilgi verilmeden yapılan kazı işlemlerinden kaynaklandığına dikkat çekti.
   Altyapı çalışmalarından kaynaklı plansız enerji kesintilerini minimum seviyeye indirmek için teknolojinin sunduğu imkanları fırsata çevirdiklerini ifade eden Yılmaz,”Bir süre önce Yozgat’ta sürdürülen alt yapı çalışmaları sırasında enerji nakil hatlarının zarar görmemesi ve tüketicilerimizin mağdur olmaması için ÇEDAŞ ve belediye yetkililerinin dahil olduğu bir ‘WhatsApp Altyapı Koordinasyon Grubu’ oluşturduk. Bu kapsamda kazı çalışması yapmak için belediyeden izin alan ancak ÇEDAŞ’a haber vermeyen üçüncü şahıslar ile belediyenin yapacağı kazı çalışmaları hakkında, belediye yetkilileri ile ÇEDAŞ ekipleri bilgi alışverişinde bulunuyorlar. Bu koordinasyon sayesinde ÇEDAŞ ekipleri çalışma yapılacak bölgelerde incelemelerde bulunarak enerji nakil hatlarının olduğu çalışma alanları hakkında önlem alıyor ve ilgililere gerekli uyarı ve bilgilendirmeleri yapıyor. Böylece kazı çalışmaları sırasında hem şirketimizin yatırımlarının zarar görmesi hem de olası enerji kesintilerinin oluşması engelleniyor. Aynı zamanda tüketicilerimizin bilinçsiz kazı çalışmalarından kaynaklı elektrik kesintilerine karşı da mağdur olmaması sağlanıyor” dedi.

Kadir Celep

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...