Buluşlar TEKNOLOJİ

Türk Mucitlerden Enerji Alanında Çığır Açan Buluş

Türk mucit ve endüstriyel tasarımcılar olan Furkan Doğan ve Metehan Kaya, geliştirdikleri sistemle yüzde 20 verimlilikte çalışan güneş panellerinden alınan enerjiyi yüzde 70 oranında artırmayı başardılar.

Türk mucitlerden enerji alanında çığır açan buluş
YÜZDE 70 ENERJİ ARTIŞI SAĞLANDI
Amerika’nın en iyi üniversitesi olarak kabul edilen M.I.T’de çalışan bilim insanları da bu konuda çeşitli fikirler ortaya koyup; daha küçük alanlarda, daha çok panel kullandıkları farklı tasarımlar geliştirdiler. Çalışmalarını Türkiye’de yürüten mucit ve endüstriyel tasarımcılar olan Furkan Doğan ve Metehan Kaya ise, bu konuda çığır açan bir çalışma ortaya koydu. Tasarladıkları 3 Boyutlu güneş panelleri, mümkün olan en küçük alanda, en yüksek verimi sağlıyor. 3 boyutlu paneller, birbirine eşit parçalara bölünüyor ve bölündükçe yüzey alanları artıyor. Böylece %70’e kadar enerji artışı sağlanıyor.
GENİŞ ALANLARA İHTİYAÇ KALMAYACAK
Yakın bir gelecekte, bu 3 boyutlu panellere, hemen her evin bahçesinde rastlanacak. Klasik panellere göre çok daha az yer kaplayan bu paneller, özellikle şehir içindeki kısıtlı alan problemini tamamen ortadan kaldıracak. Artık güneşten elektrik elde etmek için devasa arazilere ihtiyaç duyulmayacak. Daha zarif, daha dayanıklı ve daha az yer kaplayan 3 boyutlu paneller, yenilenebilir enerjinin ve geleceğin yapı taşı haline gelecek.

Haber Gözcüsü

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...