Canlı Bilimi

80 Yıl Önce Soyu Tükenen Tazmanya Kaplanı Yeniden Ortaya Çıktı

Tazmanya Kaplanı Yeniden Ortaya Çıktı

1936 yılında soyu tükendiği düşünülen Tazmanya Kaplanını gördüğünü iddia eden birçok kişi var.

Tazmanya Kaplanının gerçekten yaşayıp yaşamadığının öğrenilebilmesi için Avusturalya‘nın doğal alanlarında geniş çaplı bir arama çalışması başlatıldı.

Görünüşe göre Tazmanya Kaplanı bir turizm operatörü ve eski bir orman korucusu tarafından tespit edildi, bu yüzden bölgeye 50’den fazla kamera yerleştirilerek kurt benzeri canlının izi sürülmeye başlandı.

Araştırmayı yürüten Bill Laurance The Telegraph’a verdiği röportajda; “Araştırmayı geceleri sürdürüyoruz ve bir gece yaklaşık 6-7 metrelik bir uzaklıktan 4 hayvan gözlemledik. Bu gözlem sırasında elde ettiğimiz verilerden göz rengi, vücut boyutu ve şekli, hayvan davranışı ve diğer özelliklerini incelediğimizde kuzey Queensland bölgesinde görülen büyük gövdeli türler olan yaban köpeği ve yaban domuzu ile benzerlik taşımadığını gördük” dedi.

Tazmanya Kaplanları, insanların yanında yaşayan en büyük etobur avcılardı ancak 1936’da Tazmanya adasında bir hayvanat bahçesindeki son bilinen Tazmanya Kaplanı da öldü.

Son zamanlarda Tazmanya Kaplanının görüldüğü iddialarına rağmen Laurence, günümüzde bir Tazmanya Kaplanı bulma şansının ‘çok az’ olduğunu iddia ediyor.

Burak Cem Vural

Ankara Üniversitesi Radyo Tv Sinema mezunu. Bilimdili.com Editör, Yazar ve Çevirmeni.

iletişim: burakcem@bilimdili.com

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...