Canlı Bilimi Yaşam

Beş Saniye Kuralını Unutmanın Zamanı Geldi

Yere düşen bazı yiyecekler için uygulanan beş saniye kuralındaki zaman aslında epeyce uzun. Bilim adamları eylül ayının ikinci gününde kavun gibi sulu yiyeceklerin yerdeki bakterileri neredeyse anında aldıklarını haber verdiler.

Nü Bıronsek’teki (New Brunsick) Ratgırs (Rutgers) Üniversitesinden Danıld Şefnır (Donald Schaffner) yumuşak şekeri, kavunu, tereyağlı ekmeği ve ekmek parçalarını Enterobakter erocins (Enterobacter aerogenes) bakterisiyle kaplı çeşitli yüzeylere bırakarak bir deney gerçekleştirdi. Yiyecekler paslanmaz çelik, seramik fayans, tahta ve halı üzerinde iki ve beş dakikadan az süre boyunca orada kaldı. Daha sonra araştırmacılar yiyeceklerdeki zararsız bakteri Enterobakter erocinsin, tehlikeli bir bakteri olan Salmonella ile alakalı özellikleri paylaştığını gördüler.

Umulduğu gibi daha uzun temas süreleri daha çok bakteri alınması anlamına geliyordu. Fakat bu aktarım başka etkenlere de bağlıydı. Mesela halı bakteri aktarımında diğer yüzeylerden daha başarısızdı. Yumuşak şekerler, özellikle halının üzerine koyulanlar nispeten temiz kaldı. Fakat sulu kavun bakterileri bütün yüzeylerden bir saniyeden daha az bir zamanda aldı. Yazarlar bu karmaşaların beş saniye kuralının silinmeye değer bir şey olduğu anlamına geldiğini yazıyor.

Kaynak: Laura Sanders, It’s time to retire five-second rule, ScienceNews

Çeviri: Melike Sönmez

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...