Yaşam Yerbilim

Manisa’da deprem beklentisi

Kurban bayramının ilk gününden bu yana defalarca kez sallanan ve ardı ardına artçı depremlerle irkilen Akhisar’ın ardından deprem bilimcileri Manisa’nın risk haritasını çıkardı. Manisa’nın bir çok noktasından geçen aktif diri faylar ilin 1.dereceden deprem bölgesi olduğunu belirlerken, Turgutlu’dan geçen fay hattı da ilçenin deprem riskinin üst seviyelerde olduğunu gösterdi.

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, “Akhisar’ın hemen güneyindeki Kayalı köyden Akselendi’ye doğru uzanan fay hattında bu depremler oldu. Yani kuzey batı- güney doğu gidişli bu fay hattı Gediz Vadisi boyunca uzanan fayın bir kolu. Diğer bir kolu ise Turgutlu’dan Manisa’ya doğru uzanan fay hattı oluyor. Bu 5 ve 4.5 büyüklüğündeki iki depremin artçılarının da uzantısına baktığımız zaman, güney doğuya giden bir düzlem üzerinde. Buradaki depremin riski var. Bu fayın uzanımını göz önüne aldığımızda bu fay hattının bütünü ile kırılması durumunda 6 ile 6.5 arasında deprem üretebilir” dedi.

Kayalıoğlu, Akselendi, Turgutlu, Manisa hattında ki fay hattının 1.derece risk taşıyan fay hattı olduğu ve fay hatlarının diri olduğu öğrenildi.

İçerikler

Haber Gözcüsü

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...