Yaşam

İnsandan Başkası Dünyayı Isıtmıyor

Bloomberg’te yayınlanan 1890’dan günümüze Dünya’nın sıcaklık değişimi ile doğal-beşeri etkilerin karşılaştırılmasıyla yapılan çalışma, sera gazlarının sıcaklık değişimine etkisini bir kez daha ortaya koyuyor.

Karbondioksit ve metan gibi bileşiklerin yer aldığı, Dünya’nın, ısıyı içerisinde hapsederek, daha fazla ısınmasına neden olan bu gazların en büyük sebebi fosil yakıt kaynaklı enerji üretimi.

Sicaklik-Artisi

Doğal ve beşeri faktörlerin alt dallara ayrılarak her etmenin etkisi ayrı ayrı değerlendirilen çalışma 61 farklı iklim simülasyonundan NASA tabanlı GISS ModelE2 yazılımı kullanılıyor.

Doğal faktörler başlığı altında incelenen yörünge değişimleri, Güneş ve volkanik etkiler sabit bir çizgi üzerinde değişim göstermeden kalırken beşeri etkilerin 100 yıl içerisinde büyük oranda değiştiği görülüyor. Beşeri etkilerin alt başlıkları ise orman alanlarının değişimi, ozon tabakası, aerosoller ve sera gazları olarak sıralanıyor. Orman alanlarının küçük de olsa 1800’lü yıllardan günümüze küçüldüğü görülürken ozon tabakasında bir yükselme trendi tespit ediliyor. Asit yağmurlarına da neden olan aerosollerin özellikle 1920’lerden sonra azalmaya başladığı yine yapılan tespitler arasında.

Dünya ortalama sıcaklıkları ve ozon gazlarının miktarı grafiğinde ise vahim tablo tekrar ortaya çıkıyor. 1900’lerin başından itibaren düzenli olarak yükselen sera gazları (karbon dioksit, metan vs.) oranı değişen sıcaklıklarla tam bir korelasyon içerisinde yer alıyor.

Bu araştırma da bir kez daha gösteriyor ki sera gazlarının azaltılması yönünde yapılacak adımlar, daha fazla yenilenebilir enerji kaynağı kullanılması, enerji verimliliğinin arttırılması gibi, küresel ısınmayı önleyici etkiler sağlayabilir.

 

Kaynak: Bloomberg

Haber Gözcüsü

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...