Tarih TOPLUM

İstiklâl Marşı ve Mehmet Akif Ersoy Evrensel Boyutlarıyla Ele Alınacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) aldığı kararla 2021 yılı “İstiklâl Marşı Yılı” olarak ilan edildi.

Meclis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un himaye ve destekleriyle 6. INCSOS “100. Yılında Evrensel Boyutlarıyla İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy ”kongresi yarın başlıyor.

AYBU Etlik Yerleşkesi Milli İrade Salonu’nda gerçekleştirilecek kongrenin kongresi ise 30 Eylül’de TBMM Konferans Salonunda yapılacak.
TBMM, Ankara Yıldırım Beyazıt Kurumu Üniversitesi ve Tarihdaş Birleşmiş Milletler Derneği (Kurum Başkanı Ahmet BABA) organizasyonuyla Kültür ve Turizm Bakanlığı (Sn. Bakan Mehmet Nuri ERSOY), Telif Hakları Genel Müdürlüğü, TİKA (Kurum Başkanı  Serkan KAYALAR) ve Türk Tarih Kurumu (Prof. Dr. Birol ÇETİN) destekleriyle düzenlenen kongrenin web sitesi ve tanıtımını yapacaktır. Oturumlarda aynı anda üç dilde (Türkçe, Arapça ve İngilizce) simültane tercümeler yapılacak.
93 bilimde tanıtılan kongrede 61 adet kabul edilirken 28. Kongreye Arnavutluk, Azerbaycan, Cezayir, Çad, Fas, Filistin, Fransa, Gürcistan, Hindistan, Irak, İran, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Kosova, Libya, Lübnan, Macaristan, Kuzey Makedonya,  Mısır, Sudan, Tunus, Türkiye, Ukrayna ve Ürdün’den bilim insanları katılıyor.
Kongre programı ve özet bildirileri www.incsos.org adresinde yayınlanırken, bildiriler kitabı ve prestij kitap hazırlıkları da tamamlanmak üzere. Kongrede üç dalda akademik olacak. Buna göre yılın bilime katkıları, yılın araştırmacısı ve genç genç araştırmacısı olmak için çalışacak olan temayüz akademisyenler kurulca seçimle ödüllendirilecek.

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...