DÜŞÜNCE

Harvard Kuran Ayetini En Büyük Adalet İfadelerinden Biri Olarak Tanıdı

Hukuk Fakülteleri arasında dünyadaki en prestijli hukuk fakültelerinden biri olan Harvard Hukuk Fakültesi, fakülte kütüphanesinin girişinde Kutsal Kuran’ın bir ayetine yer verdi ve ayeti tarihteki en büyük adalet ifadelerinden biri olarak nitelendirdi.

El Nisa ( kadınlar) Suresinin 135. Ayeti fakültenin ana girişine bakan bir duvara asıldı ve adalet için en iyi ifadelere ithaf edildi.

“Ey inananlar, kendinizin veya anne babanızın ve akrabanızın aleyhine de olsa adaletten asla ayrılmayan, Allah için şahitlik eden kimseler olun. (insanlar) zengin olsunlar, yoksul olsunlar Allah onlara sizden daha yakındır. Öyleyse siz hislerinize uyup adaletten ayrılmayın. Eğer adaletten sapar veya üzerinize düşeni yapmaktan geri durursanız bilin ki Allah yaptığınız her şeyden haberdardır.”

Suudi gazetesine göre (Saudi News’e göre) Harvard’da çalışmalarına devam eden bir Suudi öğrenci ayetin duvardaki resmini ilk kez twitter sayfasında paylaştı.

Abdullah Jumma “ayetin tarihte adalet için en büyük ifadelerinden biri olarak nitelendirdiği hukuk fakültesi tarafından paylaşıldığını fark ettim”dedi.

1817’de kurulan Harvard, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kurulduğu günden beri sürekli çalışan en eski  Hukuk Fakültesi ve dünyanın en büyük akademik hukuk kütüphanesine ev sahipliği yapıyor. Mezunları arasında Amerika Birleşik Devletleri başkanı Barack Obama, Amerika’da etkili bir dizi gazeteci, yazar, medya patronları, iş adamları ve hatta profesyonel atletler bile var.

Resmi web sitesinde “ adaleti sergileyen sözlerin, insanlığın adalet ve onur arzusu, hukuka duyduğu özveriyi kanıtladığının bir ifadesidir.” Sözlerine yer verildi.

Hukuk Fakültesi tarafından oluşturulan sanat bölümünde yaklaşık iki düzine alıntı var. Sanat bölümünün girişinde en dikkat çeken üç alıntı Aziz Agustin ( St.Augustine) ,Kutsal Kuran ve Magna Karta (Magna Carta )’dan.Harvard Hukuk Fakültesine göre, bu alıntılar zaman ve kültürler boyunca adalet kavramının evrenselliğini göstermektedir.

Alıntılar, Hukuk Fakültesindeki  150den fazla katkısı olan personel ve öğrencilerden gelen alıntılardan oluşan havuzdan seçildi. Hukuk Fakültesi kütüphanesindeki kütüphaneciler her teklifin tarihsel bağlamını ve gerçekliğini araştırdı ve bu araştırmayı sanat bölümü ziyaretçileriyle paylaşmak için web sitesi geliştirdi.

Kaynak

İçerikler