DÜŞÜNCE

Hazır Moda Tuzağı ve Sürdürülebilir-Etik Modanın Önemi

Kamboçyalı tekstil emekçileri

Yıllar önce aldığınız giysilerin şimdikine kıyasla çok daha uzun ömürlü olmuş olduklarını daha önce fark etmişsinizdir. Şimdilerde aldığımız bir parçanın rengi çamaşır makinesinde yıkanır yıkanmaz solar ve giysinin kumaşı eski canlılığını yitirir,  hatta bazen uzun vadede giysinizin üzerinde küçük delikler açıldığını görürsünüz. Bu yazıda artık satın aldığımız giysilerimizin birkaç yıkama sonunda eskimesi sorununu tartışacak ve sizlere çözümler sunmaya çalışacağız. Tekstil sektöründe veya moda sektöründe çalışmıyorum fakat internet ortamında bu hassas konuyla alakalı bilgilendirici yazıya denk gelemediğim için bildiklerimi yazıya dökerek sizleri bilinçlendirmeyi amaçlamaktayım.

Hızlı moda tüketiciden düşük miktarlar talep ederek düşük kalitede, kısa ömürlü mallar üretip daha fazla satıp marka sahiplerine daha fazla para kazandıran bir yöntemdir. Hızlı moda markaları mallarını işçi gücünün ucuz olduğu ülkelerde ürettirmeyi tercih eder böylece mallarını üreten işçilere az paralar ödeyerek yapabileceği en ucuz yolda ve aynı zamanda düşük kalitede malları piyasaya sunar. Üretim ve tüketim birbirini kovaladıkça enerji israfı ve insan emeği sömürüsü ortaya çıkar hem de bu tür markalardan satın aldığımız düşük kaliteli malların o kadar sağlıklı olduğunu söylemek mümkün değildir.

Hızlı Moda Tuzağından Kaçış Yolları

Üretim politikalarını şeffaf tutan markalara yönlenilebilir. Örneğin bir marka internet sitesinde ürünlerini nerede ve kimlere ürettirdiğini, kullandığı hammaddeleri yazmışsa muhtemelen o markaya güvenebiliriz. Özellikle tekstil sektöründe çocuk işçi sayısı oldukça fazladır, çocuklar elleri küçük olduğu için giyim eşyalarının üzerinde ayrıntı gerektiren işlemeleri daha özenli yapabilirler ve daha ucuza çalışırlar, bu yüzden çocuk işçi daha caziptir. Bünyesinde çocuk işçi çalıştıran bir markaya para kazandırmak ister misiniz? Ürünlerini satın aldığınız markaları gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

Çoğunlukla ürünlerini Hindistan, Bangladeş, Tayland, Çin gibi işçi gücünün ucuz olduğu ülkelerde ürettiren markalar işçilere asgari miktarlarda ödeme yaparak maliyeti azaltmaya çabalar. Bu durumda uzun saatler mesai yapmış insanların hak ettiği parayı alamaması hiç etik değildir.

Kaynak: Temiz Giysi Kampanyası – CCCTurkey

Mümkünse etiketinde organik pamuktan üretildiği bilgisi yer alan ürünleri tercih ederek hem cildinize hem dünyaya iyilik yapmış olursunuz. Etiketinde içeriğinin yüzde yüz pamuktan oluştuğu belirtilen her giyim eşyasını en sağlıklıymışçasına değerlendirmemenizi tavsiye ediyoruz. Pamuk üretimi yaygın olduğundan ve pamuk ulaşılması kolay bir hammadde olduğu için maliyeti azaltmak amacıyla son zamanlarda pamuk içerikli giyim eşyalarının kalitesi düşmüştür.

Sürdürülebilir ve etik moda ölçütlerine uyan markaların ürünlerini tercih ederek giyimlerinizi uzun vadede giyebilir ve vicdanınızı rahat ettirebilirsiniz.

Türkiye’de etik moda konusunda farkındalık oluşturmaya çalışan Türkiye Temiz Giysi Kampanyası’nın Feysbuk sayfasını takip ederek onlara destek olabilirsiniz.

Ayrıca ürünlerini etik yoldan, sağlıklı hammaddelerle üreten yerli bir oluşum olan Özgür Kazova’nın ürünlerini satın alarak onlara destek olmamız çok önemli.