UZAY

NASA’nın astronot adayı: Deniz Burnham

NASA yeni astronot adaylarını açıkladı. Adaylardan birisi de, Adana'da dünyaya gelen Deniz Burnham oldu.

“Küçük helikopter resimleri gibi çizerdim. 17 yaşımda uçmaya başladım. Tadını aldım ve bunu sevdiğimi biliyordum.” Deniz Burnham

🎯 Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzay istasyonuna ve gelecekteki Ay görevlerine katılabilecek yeni astronot adaylarını sınıfının üyelerini açıkladı. 12 bin kişi arasından seçilen 10 kişilik sınıfta adaylar, oldukça derece kapsamlı bir tıbbi kontrolden ve çeşitli yetenek, egzersiz testlerine tabi tutuldu.

🎯 Bu oldukça zor ve gurur verici göreve seçilen adaylardan biri ise Adana’da bulunan İncirlik Hava Üssü’nde dünyaya gelen, asker bir çiftin çocuğu Deniz Burnham.

🎯 Kimya ve makine mühendisi olarak görev yapan Burnham, paramotor ve yamaç paraşütü kullanmasının yanı sıra helikopter ve çeşitli hava araçlarını da uçurabiliyor.

Yeni astronot sınıfa seçilen adayların suda kalma tatbikatları, Johnson Uzay Merkezi’ndeki büyük havuzlarda gerçekleşen uzay yürüyüşü eğitimi ve T-38 jetlerini uçurmak gibi görevlerde başarılı olmaları beklenirken, eğitimlerini tatmin edici bir başarı ile bitirmeleri ve sürekli eğitimlerle becerilerini geliştirmeleri gerekiyor.

“Çok küçük yaşlardan itibaren gerçek bir havacılık sevgim vardı” Deniz Burnham

 

Kaynak : https://www.tomorrow.com.tr/ 

 

Deniz Burnham ın Nasadaki sayfası için : https://www.nasa.gov/astronauts/biographies/deniz-burnham/biography

İçerikler

Haber Gözcüsü

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...