Kitap

İki Yeni Kitap: Osmanlı Mezar Taşları ve Kuşadası Kervansarayı

Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği, ilçe kültürüne ve tarihine yeni kitaplar kazandırdı. Dernek Başkanı Mahmut Ökçesiz ve Dernek Üyesi Erhan Yılmaz tarafından ortaklaşa kaleme alınan “Kuşadası Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı” kitabı, Kuşadası Ticaret Odasının (KUTO) desteği ile bin adet basılarak yayımlandı. Kuşadası Ticaret Odasının büyük maddi desteği ile basılan kitap hakkında bilgi veren Ökçesiz:

“208 sayfa, karton renkli kapak, ciltli ve birinci hamur kağıda basılmıştır. Kuşadası Türk-İslam Tarihi, Osmanlı’da Vakıf Teşkilatı, Osmanlı Külliyeleri, Öküz Mehmet Paşa Külliyesi, Kervanlar ve Kervansaraylar ile Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı olmak üzere altı ana bölümden oluşan kitapta Kuşadası Türk-İslam tarihi kısa özeti, Kuşadası Osmanlı vakıfları, kervansarayda icra edilen meslekler, İstanbul-İskenderiye Deniz Hac ve Ticaret Yolu gibi ilginç konular da yer almaktadır. 16 adet Osmanlı arşiv belgesinin de yer aldığı kitabın sonunda geniş bir kaynakça bölümü vardır. Kitabın Kuşadası kültürü ve tarihine yeni bir bakış açısı getirmesini, Kuşadası kent kültürü ve tarihi hakkında yapılan araştırmalarda kullanılacak önemli bir kaynak olmasını dileriz. Kuşadası Ticaret Odası Yönetim Kuruluna bir kez daha teşekkür ederiz” dedi. 

Ökçesiz’İn müstakil olarak kaleme aldığı, “Kuşadası Adalızade Osmanlı Mezar Taşları” adlı eser ise yalnız ada mezarlığı hakkında değil, Osmanlı mezar taşları hakkında tipolojik bilgiler sunan çok değerli bir katalog. 119 sayfa renkli kuşe kağıt kitapta mezar taşları; yazıtları, başlıkları, formları ve süslemeleri ile tek tek inceleniyor.