Fizik

Fizikte Harika Bir Klon Oluşturmak İmkansız Mı?

MinutePhysics, gerçek klonlamanın imkansızlığını araştırıyor. Bir organizmanın genetik kopyalarını oluşturmak mümkün olsa da, kuantum seviyesine kadar gerçek bir kopyasını oluşturmak fiziksel olarak imkansızdır.

Fizkite Klonlama Yok Mu?

1996’da koyun Dolly klonlanana kadar canlı klonlama bir bilimkurgu ögesi olarak görülüyordu. Bununla birlikte, biyolojide klonlama, fizikte klonlama ile aynı değildir. Biyolojide klonlama oldukça zor ancak fizikte klonlama çok daha zor hatta imkansız olduğu kanıtlanmıştır.

YouTube kanalı MinutePhysics’ten bir video, kusursuz kopyaların neden mümkün olmadığını kuantum fiziğinin detaylarıyla açıklıyor. Yalnız vidyonun ingilizce olduğunu belirtelim.

Sunucunun vidyoda açıkladığı gibi, nesnelerin kopyalanabilirliği matematiksel olarak kanıtlandığı halde kuantum seviyesinde özdeş olan mükemmel bir klon yapmak imkansızdır. Tabi bunu açıklayan matematik son derece karmaşıktır, kuantum mekaniği ile ilgili olan her şey gibi.

Video, Örvin Şirödinger’in (Erwin Schrodinger) kedisini göz önüne alarak (bir dereceye kadar) bu karmaşık matematiğini basitleştiriyor. Matematiğin temelinde, kuantum mekaniğinde, süperpozisyon denilen bir kavram ele alınmaktadır. Bu, Şirödinger’in düşünce deneyinde incelenen kavramdır. Basitçe açıklarsak; patlamış veya patlamamış barut (veya zehir, anlatılana bağlı olarak) bulunan bir kutudaki kedi ele alınıyor. Kutu içerisini gözlemlemeden kedinin öldüğünü (barut patladı) ya da canlı olup olmadığını (barut bozulmamış halini) bilmek imkansızdır. Bu yüzden kutunun içine bakana kadar kedinin hem ölü hem de canlı olduğu varsayılır.  Detaylı bilgi için vidyoyu izlemenizi tavsiye ediyoruz.

 

Kaynak
futurism.com
İçerikler

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...