Kimya

Başarılı Olmak Nobel Almak Değildir

Nobel Ödüllü Türk bilim insanı Aziz Sancar'ın Türk çocuklarına önerileri

Tüm Üstün Zekâlılar Derneği (TÜZDER), “Dâhiler ve Üstün Zekâlılar Günü” kapsamında Nobel Ödüllü Türk bilim insanı Aziz Sancar’ın ögütleri.

Eğitim ve bilim alanında Amerika ve Avrupa düzeyine geçmemiz gerektiğine dikkat çeken Prof. Sancar şu çarpıcı itirafta bulundu: “Bilime yönelmemiz lazım, insanlık bilim birikimine katılmamız lazım niye yapmıyoruz, sadece Türkiye’de değil bütün İslam dünyası son 500 yılda bilime katkı yapmış değildir, bu bir gerçektir. Sadece İslam dünyası değil, başka grupları da söyleyebiliriz.
Bu bir gerçektir ve bunu düzeltmemiz lazım. Bilim yapmak bilim – kültürü geliştirmek bir gelenek olması lazım, bunu Türkiye’de geliştirmek lazım. Bunu yaptıkça bizde de 115 yılda bir bilim alanında Nobel almış bir Türk bilim insanı değil; 20 bilim insanı Nobel almış olur.”
Çocuklara mutlaka bilim ve kültürün sevdirilmesi gerektiğine değinen Sancar, “Bizden sonraki nesiller 100 yıl sonra buraya artık Aziz Sancar veya İsmail Arslan Nobel almış davet edelim büyük şölen yapalım demez. Zaten herkes Nobel alıyor diye dikkat bile etmeyiz temennim budur” diye konuştu.

 

aziz sancar bilimdili.com     

 BAŞARILI OLMAK NOBEL ALMAK DEĞİLDİR
Aziz Sancar çocukların deneylerini izledi. Profesör Sancar, “Başarılı olmak Nobel almak değildir. Başarılı olmak ailenize, memleketinize, vatanınıza, insanlığa hizmet etmek demektir” dedi.

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...