Bilgisayar

1 Milyar Mail Bilgileri Çalıntı !

Çalınan 1 milyar Yahoo kullanıcısının bilgilerinin Dark Web'de satıldığı iddia ediliyor.

Geçtiğimiz hafta ABD merkezli arama motoru ve mail hizmeti veren Yahoo 1 milyar üyesinin kullanıcı bilgilerinin ele geçirildiğinden söz ediliyor. Bu yıl içerisinde bir kere de 500 milyon Yahoo kullanıcısının bilgisinin çalındığı haberleri ortaya çıktı. İnternet aleminin en önemli şirketlerinden biri olan  Yahoo için kullanıcı güvenliği adına pek iç açıcı geçmediğini söyleyebiliriz.

Diğer taraftan bugün gelen haberler ise kötü niyetli kişilerin Yahoo kullanıcı bilgilerini çoktan sattıklarını belirtiyorlar. The New York Times’ın haberine göre, Yahoo’nun ele geçirilen bu dev kullanıcı veritabanı Dark Web’te toplamda 300 bin dolara satıldığı medya da yer almıştı.

Güvenlik şirketi InfoArmor’un istihbarat bürosu şefi Andrew Komarov’a göre bu bilgiler toplamda 3 alıcı tarafından satın alınmış. Bunlardan ikisinin önde gelen “spamcı”lardan oldukları, birisinin de Doğu Avrupa’dan bir hacker grubu oldukları söyleniyor.

KİŞİ BAŞINA 0.0003 $!

Bu satış işleminin kişi başına 0.0003 $’a gerçekleştiği görülüyor.

Şu anda gelen bilgilere göre Yahoo kullanıcılarının bilgileri kötü niyetli insanların eline geçmiş. Bu yüzden Yahoo kullanıcılarının internetteki tüm sosyal medya ve diğer hesap bilgilerini değiştirmelerinde fayda var.

Haber Gözcüsü

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...