Bilgisayar

Siber riskler mercek altına alındı

Siber riskler, Aon Türkiye'nin düzenlediği organizasyon ile mercek altına alındı. Uzmanlar, geçmişte geleceğe siber risklerin tüm yönlerini, 120 ülkede eş zamanlı düzenlenen etkinlikte ele aldı.

“AonEmpowerClientsDay” kapsamında “Geçmişten Geleceğe Siber Riskler” başlığı ile gerçekleşen konferans Aon eş-CEO’su Selda Oknas’ın siber riskleri yönetmenin önemine değindiği konuşması ile başladı.

ULUSLARARASI VERİ AKTARIMI KURULA BAĞLI

Düzenlenen oturumda konuşan Av. Burcu Erdoğan Kişisel Verileri Koruma Kanunu’nun 80’lı yıllarda kabul edildiğini ancak mülteciler verilerinin taşınması konusu ile birlikte yeniden gündeme geldiğini belirtti. Kanunun tüm maddeleri ile bugün itibarıyla yürürlüğe girdiğini belirten Erdoğan, kanun kapsamında kurulacak kurulun etkili görevler üstleneceğini söyledi.

Erdoğan, seçim süreci devam eden kurulun, veri paylaşımında kişilerin açık rızasına rağmen onay vermemesi halinde uluslararası veri aktarımı yapılamayacağını iletti.
Siber riskler mercek altına alındı

TÜRKİYE’YE MALİYETİ 28 MİLYAR DOLARI BULUR

Barikat Bilişim Güvenliği CEO’su Murat Candan konuşmasında, 2015 yılında dünya genelinde bilişim güvenliği için 77 milyar dolarlık harcama yapıldığını, 2023 yılında siber suçların Türkiye’ye maliyetinin 8 ile 28 milyar dolar arasında olacağının öngörüldüğünü belirtti.

Siber riskler ile mücadele kapsamında sadece teknoloji yatırımlarının yeterli olmadığını, insan, süreç ve teknolojinin bir arada kullanılması halinde siber güvenlik ve güvenlik maliyetleri anlamında daha efektif olunacağının altını çizdi.

HACKERLER PARANIN DEĞİL BİLGİNİN PEŞİNDE

Turkcell Teknoloji Yönetişimi ve Güvenlik Direktörü Feridun Aktaş konuşmasında, günümüzde bilginin paradan çok daha önemli olduğunu, Çin’in Amerika’ya yaptığı siber saldırılara bakıldığında finans şirketlerine yönelik saldırıların 16. sırada yer aldığını, asıl saldırıların bilgiye yönelik olduğunun görüldüğünü belirtti.

SİBERE YATIRIM ÖNEMLİ

Bünyesinde 1200 mühendisin görev aldığı Havelsan Siber Güvenlik Direktörü Mazhar Kani Hacıpaşaoğlu, gelişen teknolojinin beraberinde siber riskleri yükselttiğini belirtti. Siber risklere yatırımın önemine değinen Hacıpaşaoğlu, Havelsan içinde Siber Savunma Teknoloji Merkezi kurulduğunu belirtti.

ENERJİ SEKTÖRÜNÜN SİBER RİSKLERİNE DİKKAT

EY Siber Güvenlik Direktörü Ümit Şen ise, enerji alanında yapılan siber saldırıların ölçülemez durumda olduğunu, enerji sektörüne yönelik siber güvenlik odaklı özel çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

UZMAN AÇIĞI ARTACAK

Etkinliğin son bölümünde konuşan Intel Security Türkiye ve Azerbaycan Bölge Direktörü İlkem Özar, her dakika 300, her saniye ise 5’ten fazla yeni siber tehdidin söz konusu olduğunu, siber güvenlik en önemli problemin yetişmiş insan gücü açığı olduğunu söyledi. 2020 itibarıyla 2 milyon nitelikli uzman açığı olacağını öngördüklerini belirtti.

VERİLER ÜRKÜTÜCÜ

Güvenlik yazılım şirketi Symantec’e göre; 2015’te gelişen 430 milyon kötü yazılım mevcut ve bir önceki yıla göre yüzde 36’lık bir büyüme söz konusu. Yine Symantec tarafından iletilen son ankete göre 591 şirketin yüzde 91’inin saldırıyı 2-7 gün içinde fark ettiği, yüzde 40’ının 24 saate kadar saldırıyı fark ettiği ve şaşırtıcı bir şekilde yüzde 2’sinin de saldırıyı fark etme sürelerinin 1 yıldan fazla olduğunu ortaya çıkarıldı.

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...