Bilgisayar

Sosyal medya ve İnterneti engelleyen ülkeler!

Türkiye'de yaşanan farklı gelişmelerle sık sık sosyal medya sitelerine ve genel olarak internete erişim engelleri getirilmekte. Peki Türkiye'den başka hangi ülkelerde bu gibi durumlar görülüyor?

Türkiye sabaha sosyal medya sitelerinin kapanması gelişmesiyle uyandı, internet erişiminin yavaşlaması hatta bir süreliğine tamamen kopmasıyla iletişim büyük oranda kısıtlandı. Farklı dönemlerde farklı olaylar sebebiyle sık sık erişim engeli uygulanmasına Türkiye alıştı, peki diğer ülkelerde durum nasıl? Hangi ülkelerde internet sitelerine erişim engeli uygulanıyor?

TÜRKİYE’DE LİSTEDE

Basın özgürlüğünü savunan bir oluşum olan Sınır Tanımayan Gazeteciler organizasyonu internete yaptırım uygulayan ülkeleri, internete düşman olan ülkeler ve interneti gözetim altında tutan ülkeler olarak sınıflandırıyor. İnternete düşman olan ülkelerde sıkı yaptırımlar uygulanıyor ve tüm internet erişimi iktidar kontrolünde gerçekleşiyor. Türkiye bu listede interneti gözetim altında tutan ülkeler arasında bulunuyor.

KATI İNTERNET YASAKLARI OLAN ÜLKELER

 

KUZEY KORE

Kuzey Kore : Kuzey Kore’de tüm internet siteleri hükemetin kontrolü altındadır. İnternetin %96’lık bölümüne ülkeden erişim tamamen yasaktır.

BURMA

Burma : Burma’da e-postalar filtrelenmektedir ve hükümetin izin vermediği sitelere girmek tamamen yasaktır.

KÜBA

Küba : İnternet erişimi ise sadece hükümetin kontrolündeki “İnternet Erişim Merkezleri” aracılığıyla yapılır.

SUUDİ ARABİSTAN

Suudi Arabistan : Yarım milyon civarında internet sitesinin engellendiği bu ülkede, en büyük site kapatma sebebi islami değerlerle ilgilidir.

İRAN

İran : Bu ülkede blog yazarlarının kendi bilgilerini Sanat ve Kültür Bakanlığı’na kayıt etmesi gerekir. İnternet üzerinde muhalefet edecek herhangi bir paylaşımda bulunanlara ağır yaptırımlar uygulanmaktadır.

ÇİN

Çin: Dünyadaki en sert internet sansürü uygulayan ülkelerden birisidir. Hükümet aramaları filtreler, siteleri engeller ve “sakıncalı” içerikleri ise siler.

SURİYE

Suriye : İnternet kafeler tüm müşterilere kimlik sormalıdır ve internette rejime muhalif duruşta bulunanlara yaptırım uygulanır.

TUNUS

Tunus : Tunus’taki tüm internet sağlayıcıları, tüm blogger’ların IP adreslerini ve kişisel bilgilerini hükümete bildirmelidir. Tüm trafik ise merkezi ağ aracılığıyla sağlanır. Hükümet tüm içeriği filtreler ve e-posta’ları izler.

VİETNAM

Vietnam : İktidar, Yahoo, Google ve Microsoft’tan ziyaretçilerinin verilerini talep eder. Hükümeti eleştiren, demokrasi, insan hakları ve din özgürlüğünü savunan siteler yasaklıdır.

TÜRKMENİSTAN

Türkmenistan : Ülkedeki tek internet sağlayıcısı hükümettir. Hükümet, birçok siteye erişimi engellemiştir ve Gmail, Yahoo ve Hotmail’deki tüm yazışmaları izleyebilir.

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...