Buluşlar Evren

Fizikçiler Zaman Makinası Yapmak İçin Yeni Bir Model Geliştirdiler

Fizikçiler, zaman- mekan boyunca geriye ve ileriye doğru hareket edebilen “zaman makinesinin” matematiksel olarak var olabileceğini iddaa ediyorlar.

Bu durum, evrendeki uzay-zamanın eğriliğini, makinada oturduğu varsayılan yolcular için bir daire şeklinde bükmek ve bu çemberin geleceğe ve geçmişe atlamasına izin vermesi ile olmaktadır.

Teorik fizikçi ve matematikçi Ben Tippett, “İnsanlar zaman yolculuğunu kurgu olarak düşünürler. Fakat matematiksel olarak mümkündür” diyor.

Astrofizikçi David Tsang ve Tippett, Einstein’ın uzay zamanda Traversable Acausal Retrograde Domain ( TARDIS) olarak adlandırdıkları şeyin matematiksel bir modelini bulmak için genel görelilik kuramını kullandı.

Araştırmacılar bu makineyi inşa etmek için ihtiyacımız olan materyallerin henüz bilinmediğini henüz onları keşfetmediğimizi ancak kısa süre içinde bu materyallere ulaşacağımızı söylüyorlar.

Tippett ve Tsang’ın önerdiği şeylerden bahsedelim.

Model, evrene üç mekansal boyutta bakmak yerine, dördüncü boyutu (zaman) ayırarak, bu dört boyutu aynı anda hayal etmemiz gerektiği fikrine dayanmaktadır.

Bu, uzay ve zamandaki farklı yönlerin Evrenin kavisli dokusuna bağlı olduğu bir uzay-zaman sürekliliği olasılığını dikkate almamızı sağlar.

Einstein’ın görelilik kuramı, Evren’deki yerçekimsel etkilerini uzay-zamanın eğriliğine bağlar. Fenomen gezegenlerin ve yıldızların eliptik yörüngelerinin arkasında olduğu düşünülür.

Eğer uzay-zaman ‘düz’ ya da kavislenmemiş olsaydı, gezegenler düz çizgide hareket ederdi. Ancak göreliliğe göre, uzay-zamanın geometrisi, yüksek kütleli nesnelerin yakınında kavisli hale gelir, bu da gezegenlerin yollarını bükmelerine ve yıldızları etrafında dönmelerine neden olur.

Tippett ve Tsang’ın öne sürdüğü şey, sadece Evren’de bükülüp bükülebilen fiziksel alan olmamasıdır .Zamanın kendisi de yüksek kütleli nesnelerin çevresinde kavislenebilir.

“Zaman makinemdeki modelim, düz bir çizgide değil, dairesel şekildedir. Çember zamanı eğmek için eğri uzay zamanını kullanır. Bu daire zaman içinde bizi geri götürür.”

Bu kuramsal özelliği kullanabilmek için fizikçiler, uzay-zaman geometrisinin bir tür ‘kabarcığını’ yaratmayı, büyük bir dairesel yol boyunca uzayda ve zamanda geçirdikleri her şeyi taşıyan önermeyi geliştirdiler.

Bu balon ışığın hızından daha büyük hızlara ulaşırsa bu zaman içinde geriye doğru hareket etmesine izin verir.

Araştırmacılar 2017 yılındaki makalelerinde şöyle açıklıyor: “Bu,“ ileriye doğru ”ve sonra da“ geriye doğru ”zaman aralığı boyunca dairesel bir yol boyunca ilerleyen bir kutudur.

Aşağıdaki görüntüde balon / zaman makinesinde (A kişisi) ve yanında duran harici bir gözlemciyle (kişi B) görebilirsiniz.

Zamanın okuyucusu – normal şartlar altında daima ileriyi işaret ederek, geçmişi günümüze dönüştürür – siyah oklarla temsil edilir:

Araştırmacılar, hem A kişisi hem de B kişisinin önemli ölçüde farklı şekillerde yaşayacağını açıkladı:

“Kabarcık içinde, A B olaylarının periyodik olarak evrim geçirdiğini görecek ve sonra tersine dönecektir. Kabarcığın dışında, gözlemci B A’nın iki versiyonunu aynı yerden görecektir: Birinin saat ibreleri saat yönünün tersine dönecektir.”

Başka bir deyişle, dış gözlemci zaman makinesindeki nesnelerin iki versiyonunu görecekti: bir versiyon, zaman içinde ileriye doğru, diğeri geriye doğru evrimleşiyordu.

Tippett ve Tsang, kuramları doğru olsa da makineyi yapmak için doğru malzemelere sahip olmadıklarını söylüyorlar.

“Matematiksel olarak mümkün olsa da, uzay-zaman makinesini inşa etmek henüz mümkün değil. Çünkü imkansız yollarla uzay-zamanda eğrilmeye ihtiyaç duyuyoru.” diyorlar.

Fikirleri başka bir teorik zaman makinesini hatırlatıyor – Alcubierre sürüşü, aynı zamanda yolcuları zaman ve mekânda (varsayımsal olarak) taşımak için bir egzotik madde kabuğu da kullanacaktı.

“Benim alanımdaki uzmanlar 1949’dan beri matematiksel zaman makineleri olasılığını araştırıyorlardı ve araştırmam bunu yapmak için yeni bir yöntem sunuyor.”

Araştırma, Klasik ve Kuantum Yerçekimi’nde yayınlandı.

Kaynak

Çeviri: Figen Berber