Evren Tarih

Nazkaların Gizli Mesajı Neydi?

Peru’nun güneyindeki düz ve ıssız çöllerde insanoğlunun bıraktığı en garip mesajlardan biri bulunmaktadır. Çöl üzerinde çakıl taşları yardımı ile yapılmış olan dev kuş ve hayvan resimleri ve geometrik biçimler sanki bir devin parmağı ile çizilmiş gibidirler. Bu büyük çizimler, ancak uzak bir açı ile bakıldığında fark edilebilir. Günümüzden yaklaşık 500 yıl önce, insanoğlunun uçmayı bilmediği zamanlarda Nazka yerlileri tarafından çöle çizilen bu biçimler, içerisinde gizli bir mesajı mı barındırıyordu?

Nazka bölgesi, arkeolojinin insanı en çok şaşırtan bilmecelerden biridir. Ant Dağları ile Güney Peru‘nun Pasifik Okyanusu kıyısında bulunan kurak ovalardan biridir. Bu bölgede devasa büyüklükte bulunan, dev kuş ve hayvan şekilleri bu bölgeyi kapsamaktadır.


Araştırmacılara göre, dünyanın en büyük astronomi takvimi, Nazkalar tarafından çizilmiştir. Çölde Ant dağları ile Pasifik Okyanusu arasında kalan kısmında dağınık izler bulunmaktadır. İnsan elinden çıkmış geometrik şekiller, isimsiz kentin bilmecesi olmuştur. Bu bilmeceyi daha gizli tutan şey ise 3.000 metre yükseklikten bakıldığı takdirde görünebilmesidir. Bu yüzden insanlar, bin yıl önce gelmiş olan uzaylılar tarafından yapıldığına inanırlardı.

Nazka çizgileri, ölçekleri ve çizimleri ile birbirine o kadar karışmıştır ki, araştırmacılar için bir keşif alanı olmuştur. Ant Dağlarından esen soğuk rüzgarlar, Humboldt akıntısından çok az miktarda nem alabildiklerinden çok az yağış almıştır. Bu nedenle de bu bölge kurak bir bölgedir. Ovanın bu olağanüstü kuraklığı ile Nazka halkının garip çizimleri korunmuştur. Normal iklim koşullarında korunması zor olan bu çizgiler, demir ve demir oksidi içeren çakıl taşlarının birbirlerine paralel olarak iki sıra halinde dizilmesinden oluşmaktadır. 16. Yüzyılın ortalarında İspanyol tarihçi Cieza de Leon bu garip şekillerden söz eder. Ancak bu şekiller, 1941 yılına kadar araştırmacıları beklemiştir. Amerikalı Dr. Paul Kosok, inceledikleri ‘dünyanın en büyük astronomi kitabı’ olarak nitelemiştir. Bu şekiller, yıldız biçiminde zigrat biçimli düz çizgi ağları oluşturduğu keşfedildi. Dev hayvan ve bitki resimlerinden olan bu şekilleri oluşturmak için tonlarca ağırlıktaki taşın taşınması gerekiyordu.


Nazka’daki semboller ve şekillerin bölgedeki dağılımı 1. Killer whale 2. Wing 3. Baby Condor 4. Heron Bird 5. Animal 6. Spiral 7. LIzard 8. Tree 9. Hands 10. Spiral 11. Spider 12. Flower 13. Dog 14. Astronaut 15. Triangle 16. Whale 17. Trapezoids 18. Star 19. Pelican 20. Condor Bird 21. Trapezoid 22. Hummingbird 23. Trapezoid 24. Monkey 25. Llama 26. Trapezoids

Maria Reiche’ye göre bunlar önce 0.6 metrelik küçük taslaklar halinde hazırlanmıştır. Büyük tasarımların yanında bu küçük taslaklar bulunmuştur. Nazkalar, her planı küçük kısımlara ayırmışlar ve her kısmı gerçek ölçeklerinde tekrar çizilmişlerdir. Bu tasarım sayesinde devasa şekiller oluşturmayı başarabilmişlerdir. Doğru çizimleri oluşturabilmek için tahtadan uzun sopaları arka arkaya dizmişler, düzgün çizgiler oluşturmuşlardır. Bu tahtaların kalıntıları bulunmuş, MS 500 yıllarından kalma oldukları anlaşılmıştır.


En son çıkan kuram bir bilim kurgu öyküsü gibidir. Kurama göre böyle kuş bakışı bir görüntü elde edebilmek için havadan hafif olan ve uçabilen bir alet geliştirmiş olabilirlerdi. Gerekli malzemeler de mevcuttur. Araştırmacılar, balon ve sepet kullanarak ilkel bir balon yaptılar. 360 metre yüksekliğe kadar yukarı çıkan balon ile yirmi dakika boyunca üç millik bir mesafeyi katetti.


Perulu arkeologlara göre Nazka çizimleri birer arkeolojik takvimdir. Venüs Merkür ve Pleiadesler gibi cennete ait şekiller olduğu iddiası da rahiplerin eserlerinde görülmüştür. Böyle kurak bir iklimde yapılan bu resimlerin çöldeki sulama koşullarını incelemek amacıyla yapıldığı düşünülebilir. Nazka çizimleri üzerinde bulunan üçgen, yamuk ve dikdörtgen çizimler için mantıklı bir açıklama hala yapılamamıştır. Çeşitli görüş ayrılıkları ortaya çıkmıştır. Bunlar astronomiye ait gözlemler miydi, yoksa toplantı yerleri miydi? Nazka tanrılarına adakların adanmakta olduğu bir yer miydi, yoksa kutsalların korunduğu yasak bir bölge miydi?

MÖ 5000 yılından bu yana, güneş ay ve yıldızlardan gökyüzündeki konumları ile Nazka çizimleri arasında benzerlik var mıdır? Sonuç cesaret kırıcıdır. Başka bir sorun ise bu bölgenin yakın zamanlarda yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmasıdır. Ayak izleri ve tekerlek izleri, bazı eski işaretleri yıpratmıştır. Nazka Çölü’nde bulunan labirenti, dev bir maymunun küçük bir parçasını oluşturmaktadır. Acaba Büyük Ayı’nın veya Akrep burcunun bir simgesi midir? Yoksa bir verimlilik sembolü müdür?

Kaynakça

1. http://ngm-beta.nationalgeographic.com/archive/perus-nasca-lines/

2. http://whc.unesco.org/en/list/700

3.http://www.wikizero.co/index.phpq=aHR0cHM6Ly9jb21tb25zLndpa2ltZWRpYS5vcmcvd2lraS9DYXRlZ29yeTpOYXpjYV9saW5lcz91c2VsYW5nPXRy