Yapay Zeka

Sophia ile tanışın!

Sophia, Hong Kong tabanlı Hanson Robotics şirketinin ürünü olan insansı bir robot. Diyalog kurmaya, kendisine yöneltilen sorulara cevap vermek üzere oluşturuldu ve dünyanın her yerinden kendisiyle röportaj yapıldı. Ekim 2017’de Suudi Arabistan vatandaşı oldu, ve bu sayede ilk kez bir robota vatandaşlık hakkı tanınmış oldu.

Tarihçe

Önceki robotlara nazaran insanlara en fazla benzeyen robot olma ünvanını taşıyan Sophia’nın yüzü için, Audrey Hepburn isimli hollywood yıldızından esinlenildi.  Sophia’nın geliştiricilerinden David Hanson’un belirttiğine göre Sophia; yapay zeka, görsel veri işlemi ve yüz tanıma sistemini kullanıyor. Sophia aynı zamanda insan mimiklerini ve yüz ifadelerini taklit edebiliyor, basit diyaloglar kurabiliyor ve belirli konular hakkında (örneğin hava durumu) sohbet edebiliyor.

Sophia Google’un şirketlerinden olan Alphabet’in ses tanıma teknolojisini kullanıyor ve zaman içerisinde öğrenme becerisine sahip. İnsanlarla kurduğu her diyalogtan yeni şeyler öğrenebiliyor.

Sophia gelecekte huzurevinde yaşayan yaşlılara sohbet arkadaşı olabilecek, kalabalık parklarda veya etkinliklerde yönlendirici rol üstlenebilecek.


Sophia insansı diyaloğu simule edebilmek için oluşturulmuş ELIZA adlı bilgisayar programına kavramsal olarak çok benziyor. Bu yazılım önceden belirlenmiş bazı sorulara veya cümlelere yanıt verebilmek için tasarlanmıştı, chatbot gibi. Bu sayede robot hakkında sanki insanmış gibi hissetmemiz amaçlanıyordu.

 

Aşağıda Jimmy Fallon ile yaptığı ufak sohbeti, 2:19’dan itibaren izleyebilirsiniz.