Kitap TOPLUM

Göçebe Dergisi’nin 9. Sayısı Yayınlandı

9. Sayımızı Sunarken

Türk toplumu olarak zor bir sürecin içinden geçmekteyiz. Bir taraftan doğal afetler ve doğal afetler sonucunda yaşamını yitiren ve mağdur olan vatandaşlarımız bulunuyorken diğer tarafta ise Afganistan’da terör grubu yönetimi ele geçirmiştir.

Ülkemizde temmuz ve ağustos ayı çok zorlu bir süreç olmuştur. 28 Temmuz-10 Ağustos tarihleri arasında 53 ilde toplam 270 yangın çıkmıştır. Bu yangınlar sonucunda ülkemizin akciğerleri olan ormanlarımız çok büyük zarar görmüştür. Can ve mal kaybının yaşandığı yangınların acısı henüz taze iken Sinop-Kastamonu-Bartın illerimizde sel felaketi olmuştur. Bu felaket sonucunda birçok yerleşim yeri zarar görmüş ve yaşamını yitiren mağdur olan vatandaşlarımız olmuştur. Ülkemizde bu acı olayların en kısa sürede yaralarının sarılması en büyük temennimizdir.

Güney Türkistan, Türk kültür dairesi açısından büyük bir öneme sahiptir. M.S. 480 yılında Akhun Devleti’nin bölgeyi ele geçirmesiyle birlikte bölgede o tarihten bugüne kadar Türk varlığı güçlenmeye başlamıştır. Binlerce yıl Türk idaresi altında bulunan bu bölgede Ali Şîr Nevâî, Hüseyin Baykara gibi birçok Türk aydını ve hükümdarı yetişmiştir. Günümüzde Türkler, Afganistan’da Faryab, Cüzcan (Cevzcan), Seripul, Samangan, Bağlan, Kunduz, Tahhar, Bedahşan ve Kâbil şehirlerinde yaşamaktadır.

Afganistan’ın kuzeyinin geçmişten günümüze kaynaklarda Cenubî Türkistan, Türkistan-ı Sagir, Bend-i Türkistan gibi adlarla kaydedildiği belirtilmektir. Bölgenin Türklük Dünyası açısından büyük bir öneme sahip olmasının yanı sıra Türk dili, kültürü ve edebiyatının gelişmesinde büyük rol oynadığının üzerinde durulmuştur. Fakat uzun süren iç çatışmaların sonucunda Taliban Terör Örgütü tarafından yönetim ele geçirilmiştir. Bölge Türkleri için zor bir süreç başlamıştır.

Dergimizin Ağustos Sayısı,‘’Düşünce/Fikir Yazıları’’,‘’Edebî Yazılar’’, “Röportaj”, “Göçebe Dünyasından Haberler” ve “Kitap Tanıtımı” olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır; Düşünce/Fikir Yazıları; “BEŞ DİLEK TUTTUM”, “CANLAR ÖLESİ DEĞİL…”, “Çocuklarda Cinsel İstismar”, “En Batıdaki Tarihi Türk Mezarlığı: Balta Tiymez”, “Kafkas İslam Ordusu’nun Kuruluşundan Bakü’nün Fethine”, “Öğretmen Olmak”, “Rusya Neo-Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti”, “Şeyyâd Hamza’nin Bir Gazelinden Hareketle” ve “Tuva’da bir gelenek: Naadım Bayramı”başlıklı yazılardan oluşmaktadır. Edebî Yazılar; “Âşık Kerib”, “İĞNEDEN İPLİĞE”, “ŞENAY ÖĞRETMEN”, “Ay Balam”, “ÇIĞLIK”, “DEĞİŞTİ (HİCİV)”, “DÜŞ”, “Ferdanin Hayalinde Sari Ak Nergis”, “Hazar’ın Kıyısında Yeniden Doğuş”, “Казанга Кайнар Сәләм (Kazan’a Çokça Selam)”, “NAR-I AŞK”, “URUMÇİ” ve “ÖLMEYE GELİYORUM” başlıklı şiirlerden oluşmaktadır. Röportaj; “Yeşilovacik Oldu Karaovacik” Mersin’in Silifke ilçesindeki Yeşilovacık mahallesinde olan yangını Niyazi Demirel amca nasıl olduğuna dair sorularımızı cevapladı. Göçebe Dünyasından Haberler; “Rus işgal altındaki Kırım’da doğal nüfus düşüşü artıyor” ve “Özbekistan, sınırı ihlal eden Afgan uçağının silahlı kuvvetler tarafından düşürüldüğünü açıkladı”başlıklı haberlerden oluşmaktadır. Kitap Önerileri’nde ise yeni çıkan çeşitli kitapların tanıtımına yer verilmiştir.

Saffet Alp YILMAZ

Dergiye erişim için tıklayınız: Göçebe Dergisi

Derginin pdf formatına erişim için tıklayınız: Göçebe Dergisi Pdf Formatı